Wielka umowa dla Wojska Polskiego. Chodzi o systemy Patriot

Polska wyprodukuje 48 wyrzutni M903 do systemów obrony powietrznej Patriot. To efekt najnowszej umowy podpisanej między Hutą Stalowa Wola S.A i Raytheon Polska.

Polska wyprodukuje 48 wyrzutni M903 do systemów Patriot
Polska wyprodukuje 48 wyrzutni M903 do systemów PatriotJanek SkarżyńskiAFP
Polska wyprodukuje 48 wyrzutni M903 do systemów Patriot
Polska wyprodukuje 48 wyrzutni M903 do systemów PatriotJanek SkarżyńskiAFP

Podczas wizyty ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie doszło do podpisania umowy pomiędzy Hutą Stalowa Wola a Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903 do polskich systemów Patriot.

Dostawy 48 wyrzutni dla Wojska Polskiego mają rozpocząć się w 2027 roku i potrwać do 2029. Umowa ma charakter podwykonawstwa i od strony polskiej głównymi realizatorami będą Zakłady Mechaniczne Tarnów, które dostarczą siłowniki do wyrzutni M903 oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne, zapewniające moduły transmisji danych DLTM. Prócz nich w realizację dostaw wyrzutni zaangażowanych będzie jeszcze więcej firm jak np. Autosan, dostarczający pojazdy Jelcz.

Dalszy rozwój polskiej obrony przeciwlotniczej

Umowa stanowi realizację drugiej fazy programu WISŁA, będący modernizacją polskiej obrony powietrznej średniego zasięgu. Wcześniej w ramach umowy z 28 marca 2018 roku na sprzedaż dla Polski systemów Patriot, w Polsce powstało już 16 wyrzutni M903. Dzisiejsza umowa jest więc jej kontynuacją.

Łącznie więc w Polsce powstaje 64 wyrzutni M903, co daje 6 baterii Patriotów. Będą najsilniejszym elementem naszej obrony powietrznej, który w razie ataku posłuży przede wszystkim do zestrzeliwania największych zagrożeń nad polskim niebem jak rakiety balistyczne czy hipersoniczne

Możliwości wyrzutni M903

M903 to najnowsza generacja wyrzutni pocisków rakietowych do systemów obrony powietrznej Patriot. Można na niej umieścić do 4 kontenerów z pociskami PAC-2, 12 PAC-3 MSE (te zakupiła Polska) czy do 16 PAC-3 CRI. Możliwe jest także łączenie kontenerów w różnych konfiguracjach. Do ich pracy używany jest także generator o mocy 15 kW.

Wyrzutnie M903 wyprodukowane w Polsce są zintegrowane z polskimi ciągnikami siodłowymi Jelcz C882.57. To one służą jednakowo za transport wyrzutni oraz ich wozy transportowo-ładunkowe.

System Patriot to cała sieć niezwykłych elementów

Należy pamiętać, że wyrzutnie M903 to tylko jeden, najtańszy i najmniej skomplikowany element ogromnego systemu Patriot. Wraz z rakietami stanowi jego ostatnią część, a za jego skutecznością stoją prawdziwie niezwykłe maszyny.

Jednym z ważniejszych elementów Patriota jest radar. Podstawowo jest to AN/MPQ-65, pozwala na kontrolę nieba w odległości 100-150 kilometrów, mogąc śledzić aż 100 celów jednocześnie. Pełni zarówno funkcje wyszukiwania celu, jak i naprowadzania na niego pocisku.

Jednak polskie systemy Patriot będą wyposażone w radary dookólne LTAMDS. To najnowsza technologia, która równolegle będzie dopiero wprowadzana w armii USA. W przeciwieństwie do AN/MPQ-65 może wykrywać cele w kącie 360 stopni, zapewniając stały podgląd na ewentualne zagrożenie.

Jednak najważniejszym elementem Patriota w Wojsku Polskim jest system dowodzenia ICBS, którego będzie drugim użytkownikiem na świecie. System ten będzie odpowiadał za koordynację naszej przyszłej obrony powietrznej. Docelowo ICBS ma być zintegrowany z radarami innych systemów obrony powietrznej jak NAREW krótkiego zasięgu i PILICA+ bardzo krótkiego zasięgu. W ten sposób przekazywać będą sobie informacje o zagrożeniach, pozwalając na ściślejszą obronę.

Japonia w Pierścieniu Ognia. Naukowiec wyjaśnia przyczyny trzęsień ziemi© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas