Zagadkowa naprawa samolotu Prigożyna. Czy mogła mieć związek z katastrofą?

Samolot Embraer Legacy 600 tuż przed feralnym lotem miał być naprawiany na lotnisku w Moskwie. O tym tajemniczym incydencie poinformowała w mediach społecznościowych 39-letnia stewardesa Kristina Rasporowa, która zginęła w katastrofie. Czy to możliwe, że wtedy na pokładzie samolotu zainstalowano ładunek wybuchowy?

To jeden z najbardziej zagadkowych wątków katastrofy samolotu, w której najprawdopodobniej zginął szef wagnerowców Jewgienij Prigożyn. Chodzi o dziwną "naprawę samolotu" na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, o której mówiła jedna z ofiar katastrofy.

Jedyną kobietą na liście pasażerów podczas feralnego lotu była 39-letnia Kristina Raspopova, która na pokładzie Embraera była stewardesą. Tuż przed lotem chętnie umieszczała wiadomości na swoim osobistym blogu w internecie. Na ostatnim zdjęciu zamieszczonym w sieci widzimy Kristinę Rasporovą siedzącą przy stoliku, na którym znajduje się talerz z jedzeniem. Obok stoi spakowana walizka.

Reklama

Zagadkowy incydent na lotnisku w Moskwie

W portalu społecznościowym Telegram ukazała się wiadomość podana przez użytkownika Kanał24, że kobieta na dzień przed feralnym lotem w rozmowie z rodziną opowiedziała o zagadkowym incydencie. Samolot szefa grupy Wagnera miał być gdzieś zabrany i powrócił na lotnisko dopiero po kilku godzinach. Stewardesa nie miała pojęcia, na czym miała polegać "naprawa samolotu" ani gdzie się odbyła.

Stewardessa okazała się być starszą siostrą Jewgienija Raspopowa, zastępcy prokuratora miasta Jemanżelińska w obwodzie czelabińskim w Rosji. W mediach społecznościowych ukazały się informacje, że prokurator nie wiedział, że jego siostra ma lecieć samolotem wynajętym przez Prigożyna.

Czy na pokładzie Embraera zainstalowano bombę?

Relacja stewardessy o "zagadkowej naprawie" samolotu Prigożyna bardzo zainteresowała zachodnich ekspertów. Można bowiem założyć, że w trakcie tej naprawy na pokładzie samolotu można było zainstalować ładunki wybuchowe, które zdetonowane podczas lotu doprowadziły do katastrofy. Na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych widać wyraźnie, że spadający samolot z Prigożynem na pokładzie nie ma jednego skrzydła.

Amerykański ekspert lotniczy Miles O'Brien na prośbę telewizji CNN obejrzał film pokazujący upadek samolotu z Prigożynem na pokładzie. Jego zdaniem w powietrzu musiało stać się "coś nadzwyczajnego", a w grę wchodzą jedynie dwie możliwości: wybuch bomby na pokładzie lub uderzenie w samolot pocisku przeciwlotniczego. 

Jeden ze świadków relacjonował, że słychać było wyraźnie "dwie eksplozje", po czym samolot zaczął opadać w kierunku ziemi. Eksperci od katastrof lotniczych zwrócili uwagę, kadłub samolotu w momencie zderzenia z ziemią prawdopodobnie był cały, co wyklucza wybuch bomby na pokładzie.

Embraer Legacy 600 - samolot dla VIP-ów

Embraer Legacy 600 to samolot z rodziny Embraer ERJ 145, który jest przeznaczony dla podróży biznesowych. Legacy może zabrać na pokład 13 pasażerów i trzech członków załogi.

Embraer Legacy 600 - najważniejsze dane:

  • Zasięg: 6 060 km
  • Rozpiętość skrzydeł: 21 m
  • Prędkość maksymalna: 834 km/h
  • Ciężar: 16 000 kg
  • Długość: 26 m
  • Typ silnika: Rolls-Royce AE 3007
  • Cena: ok. 28 milionów USD

23 sierpnia około godz. 18:00 samolot Embraer Legacy 600 rozbił się w obwodzie twerskim na północ od Moskwy. Według danych Federalnej Agencji Transportu Lotniczego, wśród 10 pasażerów byli m.in. szef grupy Wagnera oraz Dmitrij Utkin, czyli człowiek nazywany "prawą ręką" Prigożyna.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama