Reklama

Jak zrobić zrzut ekranu? Wszystkie sposoby na screenshot, które warto znać

Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie? To przydatna funkcja, która pozwala utrwalić nam w pamięci urządzenia ciekawe rzeczy widoczne na ekranie. Zrobienie zrzutu ekranu możliwe jest na każdym smartfonie, lecz - w zależności od producenta - uruchomienie tej funkcji może się różnić. Sprawdźmy, jak wykonać zrzut ekranu na popularnych smartfonach: Samsungach, Xiaomi, Huawei oraz iPhone'ach!

Zrzut ekranu określany jest inaczej jako screenshot. Polega na zapisaniu tego, co widzimy na ekranie telefonu w formie zdjęcia. Przydaje się, gdy chcemy zachować fragmenty strony internetowej, wiadomości czy scen z filmików. Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie?

Jak zrobić screenshot, czyli zrzut ekranu na telefonie z systemem Android?

Android jest systemem operacyjnym otwartym na wszelkie modyfikacje. Dlatego też producenci wprowadzają własne skróty do zrobienia zrzutów ekranu. W większości telefonów screenshot możliwy jest do zrobienia za pomocą przycisku zasilania i zmniejszania głośności

Reklama

Czy istnieją inne metody zrobienia zrzutu ekranu?

Nowsze telefony marki Samsung posiadają wbudowanego asystenta - Bixby, który jest dostępny pod specjalnym przyciskiem na obudowie. Bixby można skonfigurować w taki sposób, by po wciśnięciu guzika od razu tworzył się zrzut ekranu.

Smartfony Xiaomi posiadają możliwość zrobienia screenshota za pomocą gestu. Wystarczy przesunąć trzema palcami w dół ekranu. Najważniejsze w tej czynności jest to, by nie zaczynać jej od samej górnej krawędzi wyświetlacza. Możemy tym sposobem uruchomić rozwijane menu. 

Huawei natomiast posiada wbudowaną funkcję zrzutów ekranu, dostępną w rozwijanym menu górnym - ikonka nożyczek oznacza screenshot.

Jak zrobić zrzut ekranu w iPhone?

Telefony od Apple różnią się dość mocno oprogramowaniem w porównaniu z telefonami z systemem Android. Mimo wszystko skróty dostępu do zrzutu ekranu nie różnią się aż tak znacząco. iPhone posiada dwa sposoby na screenshota. Zależą one od tego, czy posiadamy w telefonie Touch ID, czy Face ID.

Jeśli w naszym urządzeniu zaimplementowano Face ID, obsługa zrzutu ekranu jest taka sama jak w przypadku Androida. Wystarczy jednocześnie wcisnąć przycisk boczny oraz guzik zmiany głośności telefonu. Co natomiast w sytuacji, gdy posiadamy wbudowany Touch ID? Wtedy znów korzystamy z przycisku bocznego, tylko zamiast guzika głośności jako drugiego używamy czytnika linii papilarnych.

Jak zrobić screenshot całego okna aplikacji?

Huawei już od modelu P10 Lite wprowadził funkcję zapisu obrazu większego niż ekran. 

Wystarczy palcem napisać na ekranie literę S, a telefon automatycznie przygotuje przewijany screenshot. 

Długi zrzut ekranu możliwy jest również w telefonach Samsung za pomocą funkcji Scroll Capture. Uruchamia się go tymi samymi przyciskami, którymi wykonujemy zwykły zapis obrazu, a następnie wciskamy strzałkę w dół, która jest opcją "Przewiń przechwytywanie". Po przewinięciu do końca interesującego nas fragmentu i naciskamy przycisk "Zapisz".

Xiaomi po zrobieniu zrzutu ekranu wyświetla miniaturkę, pod którą dostępna jest funkcja "Przewiń". Pozwala ona zapisać strony dłuższe niż wielkość naszego ekranu telefonu.

iPhone posiada wbudowaną opcję przewijanego zrzutu ekranu. Wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy taką samą jak przy zwykłym screenshocie. Następnie należy dotknąć podglądu w lewym dolnym rogu, dopóki jest widoczny. Wybieramy opcję "Pełna strona" i sprawdzamy podgląd. Możemy w tym momencie zapisać całe okno aplikacji, lub wyciąć konkretny, interesujący nas fragment.

Gdzie znajdują się zrzuty ekranu?

Skoro już wiemy jak zrobić zrzut ekranu, to dobrze byłoby również wiedzieć, gdzie te obrazy się zapisują. W przypadku telefonów z systemem Android, miejsce zapisu zależy od modelu telefonu. Jeśli chcemy odnaleźć folder ze wszystkimi zrzutami ekranów, musimy wejść w "Pliki", a następnie w "Pamięć telefonu" lub "Kartę pamięci". Tam dostępny będzie folder "DCIM" lub "Pictures". W nim znajduje się "Screenshots", gdzie zapisywane są wszystkie nasze zrzuty ekranu

Dla iPhone przechodzimy w aplikację "Zdjęcia", a następnie w "Albumy". Tam znajdziemy "Typy multimediów", w których dostępny jest folder "Zrzuty ekranu".

Nie jest możliwa zmiana miejsca docelowego zapisywania obrazów.

Dlaczego nie działa zrzut ekranu na telefonie?

Fragmenty wiadomości, zdjęcia czy dokumenty - to wszystko możemy zapisać w postaci zrzutu ekranu. Dlaczego jednak czasami screenshot w telefonie nie chce działać?

Wszystko spowodowane jest blokadą bezpieczeństwa. Zazwyczaj dotyczy ona aplikacji bankowych, przeglądarki w trybie incognito, bądź innych aplikacji, zawierających prywatne dane. Powoduje to kontrowersje, gdyż producenci sami decydują, co w ich rozumieniu uznaje się za dane poufne.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy