Chang'e 6 to wielki sukces. Chiny sprowadziły próbki z Księżyca na Ziemię

Chang'e 6 to przełomowa misja Chin, która dziś dobiegła końca. Państwo Środka jest pierwszym w historii ludzkości, które pozyskało próbki z niewidocznej strony Księżyca i sprowadziło je do badań na Ziemię! Specjalna kapsuła z pobranym materiałem wylądowała nad ranem, gdzie następnie została zabezpieczona.

Chang'e 6 to wielki sukces. Chiny sprowadziły próbki z Księżyca na Ziemię.
Chang'e 6 to wielki sukces. Chiny sprowadziły próbki z Księżyca na Ziemię.Lian Zhen/SegerYumateriał zewnętrzny

Misja Chang'e 6 to przełomowe w historii całej ludzkości przedsięwzięcie, które polegało na pozyskaniu próbek z niewidocznej strony Księżyca i następnie dostarczenie jej do badań. Chiny są pierwszym państwem na świecie, które tego dokonały. Dziś misja dobiegła końca.

Chiny sprowadziły na Ziemię próbki z niewidocznej strony Księżyca

Specjalna kapsuła, która była częścią misji Chang'e 6, wylądowała 25 czerwca na Ziemi nad ranem czasu w Polsce. W ten sposób przedsięwzięcie dobiegło końca i materiał pobrany po niewidocznej stronie Księżyca trafi wkrótce do badań w laboratoriach.

Do lądowania doszło na terenie Mongolii Wewnętrznej na północy Chin. Kapsuła z próbkami opadła na spadochronie i na miejscu czekali już specjaliści wraz ze śmigłowcami.

To pierwszy raz w historii, gdy na Ziemię udało się sprowadzić próbki pochodzące z niewidocznej strony Księżyca. Do tej pory wszystkie z misji ludzkości związane z regolitem ze Srebrnego Globu, który trafił na naszą planetę, polegały na pozyskaniu materiału z obszarów, które są widoczne z naszej perspektywy. Były to m.in. przedsięwzięcia zrealizowane w ramach programu Apollo czy chińskie Chang'e 5.

Misja Chang'e 6 to ogromny sukces Chin

Chang'e 6 to misja, która trwała tylko kilka tygodni. Do startu doszło na początku maja. Późniejszy etap przebiegł w dosyć ekspresowym tempie. Od momentu wylądowania w basenie Apollo na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca do wysłania pobranego materiału na orbitę Srebrnego Globu, upłynęły tylko dwa dni!

Potem przyszedł czas na przygotowanie kapsuły z pobranym regolitem do powrotu na Ziemię. Skrócony przebieg całej misji możecie prześledzić na poniższej animacji.

Jest to już kolejny sukces Chińczyków związany z eksploracją Srebrnego Globu i nie dziwi, że Państwo Środka już planuje kolejne misje, których celem jest Księżyc. Są to Chang'e 7 i 8, który mają pozwolić na lepsze zbadanie okolicy południowego bieguna naszego satelity.

Chiny biorą również pod uwagę misję załogową, w której na Księżyc polecą tajkonauci. Z czasem na Srebrnym Globie może powstać stacja badawcza, ale nie nastąpi to wcześniej niż w przyszłej dekadzie.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas