Decyzje Trumpa zagrażają ważnym projektom NASA. Są pierwsze "ofiary"

NASA zdecydowała się zawiesić działania grup naukowców, którzy zajmowali się bardzo ważnymi projektami naukowymi związanymi z kosmosem. Jest to wynik decyzji podjętych przez prezydenta Donalda Trumpa. Agencja chce mieć pewność, że poszczególne zespoły pracowników przestrzegają dekretów wydanych przez nową administrację.

NASA wstrzymuje ważne grupy naukowe. To z powodu decyzji Trumpa.
NASA wstrzymuje ważne grupy naukowe. To z powodu decyzji Trumpa.NASA/JPL-Caltechmateriały prasowe

NASA to agencja, która pracuje nad mnóstwem projektów. Wśród nich są liczne przedsięwzięcia naukowe związane z kosmosem. Tymczasem w zeszłym tygodniu liderzy różnych grup dostali zalecenia, aby wstrzymać działania. Dlaczego zdecydowano się na taki krok?

NASA wstrzymuje prace Grup Analizy/Oceny Nauki Planetarnej

W piątkowym powiadomieniu NASA zawiadomiła liderów co najmniej 10 Grup ds. Analizy i Oceny Nauki Planetarnej. Poproszono w nim o wstrzymanie spotkań oraz dalszych działań. Problem dotyczy ważnych projektów. Wspomniane grupy zajmują się bardzo istotnymi badaniami — od eksploracji Księżyca i planet Układu Słonecznego po światy oceaniczne, takie jak lodowe księżyce Saturna oraz Jowisza.

Ponieważ NASA nadal dokonuje przeglądu i zapewnia zgodność z działaniami prezydenta, prosimy o wstrzymanie wszystkich spotkań i działań Grup Analizy/Oceny Nauki Planetarnej
czytamy w piątkowej notatce agencji NASA.

Decyzja spowodowała już zawieszenie jednego z ważnych projektów, którym jest MExAG 2025. Grupa komitetu Merkury, któremu przewodniczy Carolyn Ernst, planetolog z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, musiała odwołać najbliższe spotkania zaplanowane na 4-6 lutego.

Jesteśmy zmuszeni odwołać MExAG 2025. Ten obrót wydarzeń jest szokujący i niepokojący, a także wyjątkowo bolesny, biorąc pod uwagę, że rozkaz został wydany na cztery dni przed naszym pierwszym osobistym spotkaniem
napisała w notatce uzyskanej przez Space.com przewodnicząca komitetu Merkury Carolyn Ernst.

Wydarzenie było bardzo ważne. Udział w nim miało wziąć około 200 naukowców z całego świata. W trakcie spotkania planowano poruszać zagadnienia związane m.in. z misją BepiColombo prowadzoną przez Japońską Agencję Eksploracji Aerokosmicznej i Europejską Agencję Kosmiczną. Sonda niedawno wykonała nad planetą szósty przelot, gdzie udało się jej zebrać mnóstwo cennych danych.

Winne dekrety podpisane przez Donalda Trumpa

NASA wyjaśnia, że jej decyzje spowodowane są dekretami, które Donald Trump podpisał niedługo po styczniowym zaprzysiężeniu. W cytowanych notatkach wspomina się o sześciu z nich. Trzy to te, które miały na celu zakończenie programów różnorodności, równości i integracji (DEI) w agencjach federalnych. Dwa inne dotyczą "ekstremizmu ideologii płci". Natomiast ostatni związany jest z inicjatywą o nazwie "Unleashing American Energy", która wycofuje dekrety wydane przez administrację Bidena (dotyczące walki ze zmianami klimatu).

Polityka Trumpa uderza niestety także w projekty naukowe. Eksploracja i badanie Układu Słonecznego są bardzo ważne. NASA będzie jednak musiała dostosować się do nowych warunków i trudno powiedzieć, jak mocno wpłynie to na harmonogram planowanych misji.

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas