Saturn

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:15) Aktualizacja Środa, 6 grudnia 2023 (10:03)
Saturn jest szóstą planetą od Słońca i drugą co do wielkości w Układzie Słonecznym, ustępując miejsca jedynie Jowiszowi. Jest znany z imponującego systemu pierścieni. Składa się głównie z wodoru i helu, podobnie jak Jowisz, co klasyfikuje go jako gazowego olbrzyma. Saturn ma liczne księżyce, z których największym jest Tytan, jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiadający gęstą atmosferę.
Saturn - najważniejsze informacje
Saturn. Szósta planeta Układu Słonecznego z charakterystycznymi pierścieniami. /NASA/JPL /domena publiczna

Saturn - najważniejsze informacje

Saturn to szósta od Słońca planeta Układu Słonecznego

Saturn należy do grupy planet gazowych. Pod względem rozmiaru niemal dorównuje Jowiszowi, który jest od niej jednak większy. Cechą charakterystyczną dla Saturna są jego pierścienie. Co ciekawe, składają się one w głównej mierze z lodu oraz odłamków skalnych. 

W maju 2023 roku ustalono, że Saturn ma łącznie aż 146 księżyców (niektóre źródła wskazują, że jest ich 145).

Promień Saturna jest dziewięć razy większy w porównaniu do promienia Ziemi. Według ustaleń naukowców we wnętrzu planety panują bardzo wysokie ciśnienie oraz temperatura. Jądro Saturna, zbudowane jest najprawdopodobniej z żelaza, krzemu, niklu oraz tlenu. Otoczone jest także wodorem, helem oraz innymi gazami. 

Saturn ze względu na bardzo małą gęstość oraz szybki ruch obrotowy jest spłaszczony na biegunach, oraz delikatnie wybrzuszony w okolicach równika. Jego budowa zbliżona jest więc w dużym stopniu do Jowisza.

Ile pierścieni ma Saturn? 

Saturn ma łącznie 9 pierścieni. Według ustaleń naukowców składają się one w głównej mierze z lodu i materii skalistej oraz pyłu kosmicznego. Na orbicie planety krąży wiele księżyców, a spora część z nich ma swoje oficjalne nazwy. Warto dodać, że oprócz satelitów, również w pierścieniach znajduje się blisko 100 obiektów karłowatych. Tytan jest największym księżycem Saturna. Jest on jednak zdecydowanie mniejszy od tego, który krąży wokół Jowisza.

Czy Saturn jest widoczny z Ziemi? 

Obserwacja Saturna nie wymaga specjalistycznego wyposażenia. Saturn jest dostatecznie jasny, aby zaobserwować go gołym okiem. Jest to natomiast możliwe wyłącznie w nocy.

Saturn jest wyjątkowo wietrzną planetą

Informacje dostępne na temat Saturna wskazują, że panują na niej silne wiatry. Te według ustaleń mogą mieć prędkość nawet do 1800 km/h. To absolutnie rekordowy wynik.

Temat Saturn znajdziesz również w serwisie:

Saturn - Wiadomości