Enceladus może nie mieć warunków do życia. Naukowcy tłumaczą
Enceladus to jeden z księżyców w Układzie Słonecznym, gdzie mogłoby istnieć życie. Wiąże się to m.in. z gejzerami, które wyrzucają wodę przez szczeliny w lodzie. Naukowcy przyjrzeli się bliżej temu zjawisku. Twierdzą, że Enceladus wcale nie musi stwarzać warunków do życia, a już na pewno takiego, które znamy na Ziemi.

Czy życie pozaziemskie istnieje? Podejrzewa się, że tak, ale poszukiwania nadal trwają. Na razie w Układzie Słonecznym i jednym z dobrych miejsc na jego odnalezienie wydawał się Enceladus, czyli jeden z księżyców Saturna. Nowe badania sugerują, że może to jednak nie być odpowiedni trop.
Gejzery na księżycu Enceladus mogą nie pochodzić z oceanu
Enceladus to skuty lodem księżyc, który pod powierzchnią ma skrywać ocean. Sonda Cassini należąca do NASA uchwyciła dwie dekady temu gejzery w postaci pióropuszów pary wydobywającej się z tego obiektu. To rozbudziło środowisko naukowe. Zespół badaczy z Dartmouth College postanowił przyjrzeć się temu zjawisku dokładniej.
Nie wdając się w zbędne szczegóły ustalono, że wspomniane gejzery wydobywające się z Enceladusa wcale nie muszą mieć źródła w oceanie znajdującym się pod grubą skorupą. Skąd więc pochodzą?

Naukowcy z Dartmouth College uważają, że wspomniane gejzery mogły w rzeczywistości powstać z topniejącego na powierzchni lodu. To podważa dotychczasową teorię związaną z podpowierzchniowymi źródłami energii. Wbrew pozorom odkrycie jest istotne i rzuca cień na kolejne badania tego księżyca Saturna.
Enceladus może nie mieć życia
Podejrzewano, że gejzery na księżycu Enceladus mogą mieć źródło na dnie oceanu. Jak dobrze wiemy, w podobnych warunkach kilka mld lat temu życie rodziło się na Ziemi. W ten sposób była dostarczana niezbędna energia.
Jeśli jednak podobne warunki nie występują na zlodowaciałym księżycu Saturna, to życie mogło tam nie powstać, a już na pewno nie takie, które znamy na Ziemi. Oczywiście nie ma 100 proc. pewności, że tak jest i tak naprawdę Enceladus musiałby zostać lepiej zbadany pod kątem warunków, które mogą sprzyjać powstawaniu organizmów.
Podobnym księżycem jest Europa, czyli lodowy obiekt znajdujący się w pobliżu Jowisza. To również dobre miejsce do szukania życia poza Ziemią. W trakcie są już dwie misje, które pozwolą dokładniej zbadać tego satelitę pod tym kątem. Są to JUICE agencji ESA oraz Europa Clipper Amerykanów z NASA. Obie sondy dolecą do celu dopiero na przełomie tej i przyszłej dekady. Tak więc na pierwsze efekty badań trochę jeszcze poczekamy.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!