Enceladus może skrywać życie. Księżyc ma dziwną strukturę
Enceladus to skuty lodem księżyc Saturna, który może skrywać życie. Na jego powierzchni znajdowała się dziwna struktura w postaci ciemnej plamy. Co ciekawie, nie występowała cały czas i zaczęła zanikać. Naukowcy nie wiedzą, czym jest ten twór na powierzchni księżyca Enceladus, ale szukają odpowiedzi.
Która z planet Układu Słonecznego jest najbardziej "księżycowa"? Nie, to nie Jowisz, choć pod tym względem plasuje się na drugim miejscu. Jest nim Saturn, który ma blisko 150 znanych satelitów naturalnych. Jeden z tych księżyców jest bardzo wyjątkowy. To Enceladus, czyli obiekt skuty lodem, pod którym jest płynny ocean. Być może skrywający pozaziemskie życie.
Enceladus ma na powierzchni dziwną strukturę
Naukowcy przejrzeli zdjęcia powierzchni Enceladusa, które zrobiono w trakcie misji kosmicznych. W tym przede wszystkim Cassini-Huygens, ale też pochodzących z Voyagera. Dane ukazały tajemniczą strukturę na powierzchni w postaci ciemnej plamy. Problem jednak w tym, że nie utrzymuje się ona cały czas i zanika.
Po przyjrzeniu się dziesiątkom i dziesiątkom par zdjęć — znalazła coś interesującego. To mała ciemna plama; ma około kilometra średnicy. Zauważyła ją na zdjęciu z 2009 r. i spojrzała ponownie w 2012 r. i wydawało się, że jej nie ma.
Autorem odkrycia jest Leah Sacks z zespołu Phillips. Przeanalizowała ona wiele archiwalnych zdjęć Enceladusa z Voyagera oraz Cassini-Huygens. Te wykazały, że ciemna plama z czasem zaczęła zanikać. Nie wiadomo jednak, co to takiego było. Naukowcy chcą poszukać odpowiedzi na pytania, ale może to być utrudnione.
Księżyc Saturna może skrywać życie pozaziemskie
Enceladus jest jednym z nielicznych księżyców Układu Słonecznego, które może skrywać życie. Pod jego grubym lodem jest płynny ocean. Tam istnieją także gejzery, które mogły dostarczyć energii niezbędnej do powstania pewnych organizmów. Przypuszcza się, że może to mieć jakiś związek ze wspomnianą ciemną plamą. Na razie są to jednak tylko domysły.
Wiemy, że księżyc Saturna znajduje się na liście przyszłych misji kosmicznych, które pozwolą na jego lepsze zbadanie. Biorą je pod uwagę ESA i NASA. Najpierw jednak obie agencje przyjrzą się z bliska podobnemu obiektowi, który znajduje się w sąsiedztwie Jowisza. Mowa o księżycu Europa, który też ma ocean i jest pokryty lodem. W jego kierunku lecą obecnie dwie sondy. Są to JUICE oraz Europa Clipper.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!