Dwóch kosmonautów ustanowiło rekord na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Oleg Kononenko oraz Nikolai Chub to rosyjscy kosmonauci, którzy ustanowili nowy rekord przebywania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poprzedni należał do dwóch innych Rosjan i jednego Amerykanina. W zeszły piątek został jednak pobity. Kosmonauci byli na ISS od ponad 370 dni.
Astronauci czy kosmonauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zazwyczaj spędzają tam około kilku miesięcy i następnie wracają na Ziemię. Są jednak tacy, którzy potrafią być na ISS znacznie dłużej. Pod tym względem w miniony piątek został ustanowiony nowy rekord.
Rosyjscy kosmonauci ustanowili nowy rekord na ISS
Nowymi rekordzistami pod względem przebywania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest dwóch rosyjskich kosmonautów. Są to Oleg Kononenko oraz Nikolai Chub, którzy w ubiegły piątek ustanowili nowy rekord pod względem czasu spędzonego na ISS, który wynosił 370 dni, 21 godzin oraz 22 minuty.
Poprzedni rekord dotyczący przebywania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pochodzi z września 2023 r. Ustanowiło go dwóch kosmonautów — Siergiej Waleryjewicz Prokopiew oraz Dmitrij Aleksandrowicz Petelin i amerykański astronauta Frank Rubio.
Rekord ustanowiony w zeszłym tygodniu przez rosyjskich kosmonautów Chuba i Kononenko będzie tylko o kilka dni dłuższy od poprzedniego, gdyż w poniedziałek wracają oni na Ziemię i mają wylądować w Kazachstanie statkiem Sojuz MS-25.
Oleg Kononenko z rekordem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Warto dodać, że Oleg Kononenko ma również inne osiągnięcia. Rosyjski kosmonauta jest rekordzistą pod względem czasu spędzonego przez ludzi w kosmosie. Łącznie w trakcie pięciu misji znajdował się na orbicie przez 1110 dni.
Oleg Kononenko to kosmonauta Roskosmosu, który ma 59 lat. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną został wysłany już pięć razy. Pierwszą jego misją na ISS była 17. Ekspedycja, która odbyła się w 2008 r. Kosmonauta ostatni raz poleciał w kosmos w 2023 r. i był członkiem 69, 70 i 71. Ekspedycji.
Natomiast Chub jest kosmonautą wybranym przez Roskosmos w 2012 r. Dotychczas był tylko raz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w poniedziałek (23 września 2024 r.) jego pobyt dobiegł końca.
Warto dodać, że plany dotyczące załóg przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niedawno uległy modyfikacji. Jest to spowodowane dwójką amerykańskich astronautów, którzy utknęli na ISS w wyniku problemów z kapsułą załogową Starliner.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.