Głęboko w Andach lodowce odsłoniły ukryty od ok. 12 tys. lat teren

Najnowsze badania wykazały, że lodowce w Andach topnieją w niespotykanym dotąd tempie. To doprowadziło do odsłonięcia skał, które były ukryte przez ok. 12 tys. lat. Jaki wpływ mają takie zdarzenia na życie na Ziemi?

Topniejące lodowce odsłoniły niewidziany od tysięcy lat teren. Jak takie zdarzenia wpływają na życie na Ziemi?
Topniejące lodowce odsłoniły niewidziany od tysięcy lat teren. Jak takie zdarzenia wpływają na życie na Ziemi?asphotovisions123RF/PICSEL

Naukowcy na całym świecie od dłuższego czasu informują na temat zmian klimatu i wpływu, jaki ma to na życie na Ziemi. Już dawno przewidywano na przykład, że wraz ze wzrostem temperatur będą topnieć lodowce, nie tylko odsłaniając nieznany ląd, ale i zaburzając dotychczasową gospodarkę wodną w danym regionie.

Najnowszy przykład z Andów pokazuje, że w niektórych miejscach cofanie się lodowców postępuje znacznie szybciej, niż szacowano — według badaczy przekroczony już został alarmujący próg.

Najdłuższe pasmo górskie na świecie i największa liczba lodowców tropikalnych

Andy to najdłuższe na świecie pasmo górskie. Mają ok. 8 tys. km długości, od 200 do 800 km szerokości i ciągną się wzdłuż granicy pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi. Ze względu na swoje gabaryty, góry te w wielu miejscach, nawet w obszarach tropikalnych, obfitują w stałe lodowce — prawie wszystkie tropikalne lodowce świata znajdują się właśnie w Andach.

Od dziesięcioleci naukowcy obserwują, że zasięg i liczba lodowców na całym świecie zmniejsza się ze względu na globalne ocieplenie. Najnowsze badania w Andach wykazały ponadto, że niektóre obszary szczególnie silnie „odczuły” wzrosty temperatur — przez co np. odsłonione zostały skały, które były ukryte przez tysiące lat.

Fale upałów doprowadzają do cofania się lodowców w Andach. Wzrosty temperatur doprowadziły m.in. do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.
Fale upałów doprowadzają do cofania się lodowców w Andach. Wzrosty temperatur doprowadziły m.in. do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.Jon G. Fuller/VWPics/Science Photo Library/East NewsEast News

Co się dzieje z lodowcami w Andach?

Badacze ze Stanów Zjednoczonych, którzy w ostatnim czasie przeprowadzili szeroko zakrojone badania nad odsłoniętym niedawno podłożem skalnym, podali, że „przekroczony został alarmujący próg dotyczący zmian klimatu”.

Chodzi o to, że w wyniku analizy skał udowodniono, że aż cztery lodowce w Andach w Ameryce Południowej — Pan de Azucar, Queshque, Zongo i Charquini Norte — topnieją znacznie szybciej, niż wcześniej przewidywano. W związku z tym „ostatnie cofnięcie się lodowca tropikalnego w Andach jest wydarzeniem bez precedensu w holocenie”, wskazują eksperci.

Nasze dane sugerują, że wiele lodowców w tropikach jest teraz prawdopodobnie najmniejszych od co najmniej 11,7 tys. lat — zaznaczają eksperci.

Ukryte od tysięcy lat skały ujrzały światło dzienne. Alarmujące wydarzenie

Wyniki tak bardzo zaskoczyły naukowców, że początkowo główny autor badania Andrew Gorin myślał, że mogą być nieprawidłowe. Jednak pobrane z odsłoniętych skał próbki rzadkich izotopów (beryl-10 i węgiel-14) potwierdziły niepokojącą tendencję szybkiego cofania się lodowców i pierwszego od tysięcy lat „ujrzenia” światła przez ukryte pod nimi skały.

- Zasadniczo nie znaleźliśmy berylu-10 ani węgla-14 w żadnej z 18 próbek podłoża skalnego. To mówi nam, że nigdy wcześniej nie było znaczącej ekspozycji tego obszaru na promieniowanie kosmiczne co najmniej od czasu, gdy te lodowce uformowały się podczas ostatniej epoki lodowcowej — powiedział Andrew Gorin.

Efekty globalnego ocieplenia. Jak topnienie lodowców wpływa na życie na Ziemi?

Badacze podkreślają, że szybkie cofanie się lodowców w Andach unaocznia problem globalnego ocieplenia i jest wyraźnym ostrzeżeniem przed jego skutkami. Kompleksowe analizy przedstawiają dość ponury obraz aktualnego stanu tropikalnych lodowców oraz ogólnego wpływu wzrostu temperatur na życie na Ziemi.

- To pierwszy duży region na naszej planecie, w którym mamy mocne dowody na to, że lodowce przekroczyły już ten alarmujący punkt, a wyniki sugerują, że podobne wzorce mogą pojawić się na całym świecie — powiedział Jeremy Shakun, współautor badania.

Jak topnienie lodowców wpływa na życie na Ziemi? Wypowiedzi na ten temat udzielił w rozmowie z „New Scientist” Liam Taylor z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii. Według eksperta cofanie się lodowców już teraz wyraźnie wpływa m.in. na dostawy wody pitnej, rolnictwo i energię wodną w regionie. Dzieje się tak, ponieważ lodowce działają niczym zbiorniki, m.in. zasilając rzeki. Cofanie się lodowców oznacza więc szybsze wysychanie źródeł słodkiej wody i odcięcie ludzi od zasobów.

Wyniki badań opublikowano na łamach „Science”.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas