Ameryka Południowa

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:44) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:01)
Ameryka Południowa to czwarty co do wielkości kontynent na świecie o powierzchni 17,8 mln km2 położony na półkuli zachodniej oraz południowej, a także po części na północnej. Na wschodzie jest oblewany wodami Oceanu Atlantyckiego, a od zachodu Oceanu Spokojnego. Kontynent ten graniczy z Ameryką Północną.
Ameryka Południowa - najważniejsze informacje
Ameryka Południowa. /123RF/PICSEL

Ameryka Południowa - najważniejsze informacje

W Ameryce Południowej znajdują się jedne z największych miast na świecie: Sao Paulo, Santiago, Rio de Janeiro, Bogota. Najwyżej położoną stolicą jest La Paz (Boliwia), która znajduje się na wysokości 3 640 m n.p.m. Największym krajem na tym kontynencie jest Brazylia, która zajmuje około 47 procent całej Ameryki Południowej. Jest to także najbardziej zaludnione państwo tego obszaru. Z kolei najmniejszy kraj, który zamieszkuje najmniej osób, to Surinam. 

Ameryka Południowa to kontynent zróżnicowany pod względem kulturowym, a także językowym. Mieszkańcy tego obszaru posługują się ponad 300 dialektami. Szacuje się, że około 18 mln osób korzysta z języków autochtonicznych. 

Aconcagua to najwyższy szczyt Ameryki Południowej 

Na tym kontynencie dominują tereny nizinne, a średnia wysokość to 655 m n.p.m. Na terytorium Ameryki Południowej znajduje się pasmo górskie Andów, które jest przedłużeniem Kordylierów (Ameryka Północna). Najwyższym szczytem jest Aconcagua (6 962 m n.p.m.) położona w Argentynie. Jednym z najbardziej suchych obszarów na świecie jest pustynia Atacama w Chile.

W niektórych jej obszarach nigdy nie pojawiły się opady deszczu od chwili, gdy rozpoczęto prowadzenie pomiarów. Dwa najgłębsze kaniony świata, czyli Colca oraz Cotahuasi, znajdują się na terytorium Peru. 

Ameryka Południowa to bogata flora i fauna 

Ameryka Południowa jest bardzo zróżnicowana pod względem gatunków zwierząt, które ją zamieszkują. Można spotkać tu m.in. mrówkojady, jaguary, alpaki oraz leniwce. Żyją tu także kapibary, lwy morskie oraz koati. Na tym kontynencie występuje aż 16 endemicznych rodzin ssaków. W wielu miejscach Ameryki Południowej zachowana została pierwotna roślinność. Jest to kontynent najbardziej zróżnicowany pod względem flory na świecie. Amazonia, czyli największa dżungla nazywana jest zielonymi płucami Ziemi. Jest to ogromny obszar lasów deszczowych, który obejmuje aż 9 państw. 

Ameryka Południowa to jedyny kontynent na świecie, w którym ananasy rosną w swoim naturalnym środowisku. Warto także wiedzieć, że na tych obszarach rdzenni mieszkańcy uprawiali ziemniaki o wiele wcześniej, zanim dotarły one do Europy. Ameryka Południowa to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na świecie pod względem turystycznym.

Temat Ameryka Południowa znajdziesz również w serwisie:

Ameryka Południowa - Wiadomości

Ameryka Południowa - Wideo

  • Piekło imigrantów z Ameryki Południowej

    Piątek, 29 marca 2019 (19:42)
    Idą tysiącami. Z Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu czy z samego Meksyku. Wszyscy gnani marzeniami o życiu w Stanach Zjednoczonych. Bo ich świat to bieda, przemoc, głód, klęski żywiołowe i...