Pierścień ognia pojawił się na niebie. Wszystko nagrano

Przez Pacyfik przeszło niezwykłe zaćmienie Słońca, które wyglądało jak olbrzymi pierścień ognia na niebie.

"Pierścień ognia" nad Ziemią

Tylko nieliczni szczęśliwcy mieszkający blisko Oceanu Spokojnego byli w stanie zobaczyć na żywo "pierścień ognia", czyli obrączkowe zaćmienie Słońca. W godzinach popołudniowych 2 października pojawiło się na kilka minut nad Wyspami Wielkanocnymi i kawałkiem południowej części Argentyny i Chile.

Reklama

Obrączkowe lub pierścieniowe zaćmienie Słońca następuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zasłonić Słońce, jednakowo przechodząc całą powierzchnią przez jego tarczę. Tworzy ciemną sylwetkę otoczoną jasnym pierścieniem światła zwanym antumbra lub bardziej swobodnie "pierścieniem ognia", gdyż tworzy spektakularny jasny okrąg na ciemnym niebie.

Niesamowitym widokiem takiego zaćmienia mogło cieszyć się 175 tysięcy ludzi. Zgodnie z mapą nakreśloną przez NASA widoczne było z niewielkiej części Ameryki Południowej, Antarktydy oraz Hawajów. Wszystko uwieczniono na spektakularnych zdjęciach i nagraniach. Niektóre przedstawiały wszystkie etapy przejścia Księżyca.

Zaćmienie obrączkowe w Polsce

Takie zaćmienie może mieć miejsce dzięki eliptycznej orbicie Księżyca. Przez to w niektórych momentach nasz naturalny satelita zmienia swoją odległość od Ziemi. Będąc najdalej jak może, w tzw. apogeum, posiada najmniejszą tarczę na niebie. Stąd może przejść przez tarczę Słońca, nie zasłaniając jej w pełni.

Zaćmienia obrączkowe robią ogromne wrażenie, jednak jeśli będziemy chcieli je zobaczyć w Polsce, musimy uzbroić się w cierpliwość. Najbliższy taki "pierścień ognia" w naszym kraju będziemy mogli zobaczyć dopiero 13 lipca 2075 roku. Kto będzie wtedy mógł je zobaczyć, na pewno powinien skorzystać z okazji.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy