Idealny przepis na drzemkę? Badaczka z Japonii ma propozycję dla wybranych

Idealny przepis na drzemkę nie istnieje? Pewna badaczka z Kraju Kwitnącej Wiśni ma rozwiązanie dla części ludzi. Dotyczy to pracowników służby zdrowia, ale jej ustalenia mogą być pomocne także dla rodziców małych dzieci, dla których nieprzespane nocki również są na porządku dziennym. Kluczem do sukcesu są dwie drzemki.

Badania nad snem i odpoczynkiem zostały przeprowadzone przez japońską badaczkę prof. Sanae Oriyama, ekspertka w dziedzinie nauk pielęgniarskich w Wyższej Szkole Biomedycyny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Hiroszimie. W trakcie swojej pracy udało się jej odkryć coś, co może być przepisem idealnym na drzemkę. Co prawda tylko dla części ludzi, ale być może jesteście w tej grupie.

Idealny przepis na drzemkę dla medyków, ale nie tylko

Prof. Sanae Oriyama badała wpływ drzemki na japońskich medyków, którzy często muszą pracować w trakcie nocnych dyżurów pomiędzy 16:00 a 9:00. Wyniki są co najmniej ciekawe, bo wykazały, że ucinanie jednej drzemki trwającej 120 minut ma niekorzystny wpływ na senność oraz zmęczenie ludzi od ok. godziny 4:00 do końca zmiany. Znacznie lepsze efekty zaobserwowane u tych medyków, którzy kładli się dwa razy.

Reklama

Japońska badaczka ustaliła, że dwie drzemki u medyków są znacznie bardziej owocne. Pierwsza z nich o długości 90 minut przed północą i druga 30-minutowa około godziny 3:00 dały lepsze efekty. Brak senności utrzymywał się do 6:00. Oriyama proponuje dodanie trzeciego odpoczynku pomiędzy 5:00 a 6:00 i w zasadzie otrzymujemy niemal idealny przepis na drzemkę.

Również dla rodziców młodych dzieci

Rodzice mający małe dzieci wiedzą, że wiąże się to z nieprzespanymi nockami i w ich przypadku przepis na drzemkę od prof. Sanae Oriyama również może być niemal idealny. Bardzo istotne znaczenie ma także długość poszczególnych odpoczynków.

Badaczka ustaliła, że 90-minutowa drzemka ma najbardziej korzystny wpływ na badanych ludzi. Krótsze spanie powoduje mniejszą sprawność umysłową i wykazało nasilenie dezorientacji oraz oszołomienia. Dłuższa drzemka (1,5 h i więcej) też jest niekorzystna, bo wpływa na większą senność oraz wzmożone uczucie zmęczenia. Warto dodać, że duży wpływ na jakość snu ma także temperatura.

"Dlatego idealny czas na drzemkę i idealny harmonogram drzemania należy precyzyjnie rozplanować. Wyniki mojego badania znajdują zastosowanie nie tylko u pracowników nocnych zmian, ale także w celu zminimalizowania zmęczenia wynikającego z braku snu u rodziców niemowląt." — podsumowuje prof. Sanae Oriyama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen | drzemka | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy