Jak powstają gwiazdy? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z ważnym odkryciem

Naukowcy częściowo wiedzą, jak powstają gwiazdy, choć jest to bardzo złożony proces i odpowiedzi na liczne pytania pozostają w sferze domysłów. Jedna z zagadek została rozwiązana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który skierowano na mgławicę Wąż, która jest gwiezdnym żłobkiem.

Jak powstają gwiazdy? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z ważnym odkryciem.
Jak powstają gwiazdy? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z ważnym odkryciem.NASA, ESA, CSA, STScI, K. Pontoppidan (NASA's Jet Propulsion Laboratory), c. green (Space Telescope Science Institute)materiał zewnętrzny

Nowe gwiazdy powstają cały czas i oczywiście nie jesteśmy w stanie prześledzić tak złożonego procesu od samego początku do końca. Naukowcy dowiadują się jednak coraz więcej na ten temat i jest to możliwe dzięki prowadzeniu kolejnych obserwacji. Cenne dane dostarczył Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który skierowano w kierunku jednej z mgławic.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba obserwował mgławicę Wąż

Potężne obserwatorium zostało wykorzystane do prześledzenia mgławicy Wąż, która znajduje się w konstelacji Wężownika. Jest to miejsce, gdzie powstają nowe gwiazdy. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaobserwował coś, co astronomowie podejrzewali od dawna. Nie było na to jednak namacalnych dowodów.

Ten obszar Mgławicy Wężownik stał się wyraźnie widoczny dopiero dzięki teleskopowi Webba. Teraz jesteśmy w stanie uchwycić te niezwykle młode gwiazdy i ich wypływy, z których wybrane wcześniej były widoczne tylko jako plamy lub były całkowicie niewidoczne w długościach fal widzialnych z powodu przesłaniającego je gęstego pyłu.
Joel Green ze Space Telescope Science Institute w Baltimore

Tak powstają młode gwiazdy

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pozwolił udzielić odpowiedzi na pewne zagadnienia związane z powstawaniem nowych gwiazd i powiązane to jest z chmurami gazu.

Wspomniane chmury gazu w pewnym momencie zapadają się i w ten sposób dają początek nowym gwiazdom. Astronomowie podejrzewali, że tak jest od dawna. Zakładano, że obrót gwiazdy połączony jest z tym procesem i odbywa się w tym samym kierunku. Teraz to zaobserwowano.

Te układające się razem, wydłużone struktury to historyczny zapis fundamentalnych zjawisk dotyczących narodzin gwiazd.
Klaus Pontoppidan z Jet Propulsion Laboratory w NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba umożliwił zaobserwowanie takich zjawisk na protogwiazdach, które powstają w mgławicy Wąż. Zapadaniu się tej chmury towarzyszy szybkie obracanie. Natomiast wokoło młodej gwiazdy powstaje dysk materii (z czasem mogący dać początek planetom).

Naukowcy są podekscytowani i chcą kontynuować badania w tym obszarze. Wśród zadań do wykonania postawili sobie m.in. zbadanie składu chemicznego tych chmur. Wynika to z faktu, że podejrzewają, iż może to mieć duży wpływ na proces kształtowania się nie tylko gwiazd, ale całych systemów planetarnych, które im towarzyszą.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Kosmos będzie źródłem surowców? Polskie projekty w tym pomogąGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas