Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS czaruje Polaków. Internet zalały zdjęcia

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS to obiekt, który można obecnie podziwiać również na niebie w Polsce po zachodzie Słońca. Ciało wręcz oczarowało rodaków, którzy wrzucają do sieci mnóstwo zdjęć. Gdzie najlepiej oglądać kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS i jak to zrobić?

Komety na nocnym niebie nie są codziennym widokiem. Tego typu obiekty pojawiają się stosunkowo rzadko. Obecnie nadarza się świetna okazja do obserwacji, bo całkiem niedaleko Ziemi znajduje się kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, której widok wręcz zachwycił Polaków

Polacy zalewają internet zdjęciami komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS jest dobrze widoczna na polskim niebie od kilku dni. Nie dziwi więc, że mnóstwo amatorów astrofotografii zwraca własne obiektywy ku zachodniemu niebu i fotografuje obiekt. Następnie zdjęcia trafiają do sieci.

Reklama

Trzeba przyznać, że niektóre zdjęcia komety Tsuchinshan-ATLAS wręcz zapierają dech w piersi i są rewelacyjne.

Warto dodać, że jeszcze kilka miesięcy temu istniało podejrzenie, że kometa C/2023 A3 nie nacieszy naszych oczu. Obiekt najpierw zbliżył się do Słońca i spekulowano, że może to doprowadzić do jego rozpadu. Tak się jednak nie stało i dzięki temu kometę możemy oglądać teraz także w Polsce. Choć warto mieć na uwadze, że obecnie oddala się ona od Ziemi i najbliżej nas była 12 października, osiągając odległość około 70,7 mln km, czyli znalazła się ponad dwa razy bliżej naszej planety niż dystans Ziemia-Słońce.

Gdzie oglądać kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS?

Jeśli zastanawiacie się nad tym, kiedy i jak najlepiej "zapolować" na kometę Tsuchinshan-ATLAS, to dogodne warunki powinny występować jeszcze do końca tego tygodnia. Z każdym dniem C/2023 A3 będzie widać coraz słabiej, ale z drugiej strony obiekt ma pojawiać się coraz wyżej nad horyzontem.

Własne oczy najlepiej skierować na niebo w stronę pomiędzy zachodem a południowym zachodem godzinę po zachodzie Słońca. Oczywiście należy pamiętać, aby wybrać miejsce nieosłonięte chmurami. Na szczęście prognozy na najbliższe dni pod tym względem wydają się łaskawe.

Warto dodać, że kometa C/2023 A3 została odkryta całkiem niedawno, bo na początku 2023 r. Obiekt był w peryhelium (najbliżej Słońca) pod koniec września, a najjaśniejszy z naszej perspektywy stał się 9 października. Istnieje prawdopodobieństwo, że Tsuchinshan-ATLAS z czasem zostanie wyrzucona poza Układ Słoneczny.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kometa | Kosmos | zdjęcia | Tsuchinshan-ATLAS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy