Niezwykłe odkrycie. Złożone życie na Ziemi istniało dużo wcześniej

Najnowsze badania naukowców przywiodły ich do wniosków, że złożone formy życia pojawiły się na Ziemi dużo wcześniej, niż do tej pory sądzono. Wyniki analizy są tym bardziej znaczące, że chodzi nie o miliony, a o miliardy lat. Jak doszło do ewolucji biologicznej miliardy lat temu i co się stało z tymi organizmami?

Według badaczy złożone formy życia istniały na Ziemi już 2,1 miliarda lat temu.
Według badaczy złożone formy życia istniały na Ziemi już 2,1 miliarda lat temu.123RF/PICSEL

Międzynarodowy zespół naukowców, który prowadził analizy okazów pozyskanych z okolic Franceville na zachodnim wybrzeżu Afryki, doszedł na podstawie tych badań do znamiennych wniosków.

W próbkach zidentyfikowano bowiem ślady świadczące o tym, że bardziej skomplikowane formy życia rozwijały się na Ziemi znacznie wcześniej, niż do tej pory przypuszczano.

Złożone formy życia pojawiły się na Ziemi już ponad 2 mld lat temu

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył dowody świadczące o tym, że złożone życie na Ziemi zaczęło się formować około 2,1 miliarda lat temu — to o ok. 1,5 miliarda lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Do tej pory na podstawie weryfikowalnych danych szacowano, że zwierzęta po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi mniej więcej 635 milionów lat temu.

Nowe odkrycia stanowią więc ogromny przeskok w rozumieniu formowania się złożonych form życia ziemskiego. Namacalne dowody wskazują na bardziej zaawansowane procesy ewolucji sprzed paru miliardów lat. Jak do niej doszło?

Wizja artystyczna organizmów żyjących 2,1 miliarda lat temu w płytkim morzu śródlądowym powstałym w wyniku zderzenia dwóch kontynentów. Prof. Abderrazzak El Albani z Uniwersytetu w Poitiers we Francji.materiał zewnętrzny

Wiekowe próbki z Afryki wykazały zwiększoną zawartość fosforu i tlenu

Co skłoniło zespół badaczy do wytworzenia nowych wniosków? Pozyskane w Afryce próbki skał wskazują na zwiększoną zawartość fosforu i tlenu w wodzie morskiej, co jest wiązane z przyspieszeniem ewolucji. Dr Ernest Chi Fru, główny autor badania i wykładowca w Szkole Nauk o Ziemi i Środowisku z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii, powiedział:

- Wiemy już, że wzrosty stężenia fosforu morskiego i tlenu w wodzie morskiej są powiązane z epizodem ewolucji biologicznej, który miał miejsce około 635 milionów lat temu. Nasze badanie dodaje do zapisu jeszcze jeden, znacznie wcześniejszy epizod, sprzed 2,1 miliarda lat. Uważa się, że dostępność fosforu i tlenu w środowisku jest kluczowym elementem ewolucji życia na Ziemi, zwłaszcza w przejściu od prostych organizmów jednokomórkowych do złożonych organizmów, takich jak zwierzęta i rośliny.

Jak ewoluowało życie na Ziemi? Nowe dane

Skąd te nagłe wzrosty kluczowych dla rozwoju nowych, skomplikowanych form życia elementów? Badacze argumentują je silnym epizodem niezwykłej podwodnej aktywności wulkanicznej w rejonie dzisiejszego Franceville, która miała zajść po zderzeniu dwóch kontynentów.

Uformowana w ten sposób przestrzeń stała się odciętym od globalnego oceanu zbiornikiem wodnym, tworząc tym samym płytkie morze śródlądowe ze sprzyjającymi życiu warunkami. W wyniku tego wydarzenia powstać miało „bogate w składniki odżywcze laboratorium ułatwiające najwcześniejsze doświadczenia ze złożoną ewolucją biologiczną”, do której doszło 1,5 mld lat wcześniej, niż sądzono.

Historia życia na Ziemi wciąż zaskakuje badaczy

Naukowcy początkowo szeroko dyskutowali autentyczność skamielin dużych organizmów z tego okresu, gdyż są to najwcześniejsze tego typu znaleziska w zapisie geologicznym, jednak opisywana analiza skał osadowych potwierdziła ich prawdziwość. Zauważono jednak, że ewolucja sprzed 2,1 miliarda lat nie przyczyniła się do rozprzestrzenienia organizmów. Dlaczego? Ze względu na ograniczone rozmiary tej sprzyjającej rozwojowi wody, a także trudne warunki panujące poza jej granicami przez miliardy lat.

„Te uwarunkowania najprawdopodobniej uniemożliwiły tym tajemniczym formom życia zaistnienie na całym świecie”, twierdzą naukowcy. Ostatecznie pierwsze bardziej złożone organizmy wymarły, a następny moment złożonej ewolucji biologicznej, który umożliwił dalsze rozprzestrzenianie się form życia, miał miejsce wspomniane 635 milionów lat temu.

- Chociaż pierwsza próba nie doprowadziła do rozprzestrzenienia się złożonych form życia po całym świecie, druga przyczyniła się do powstania różnorodności biologicznej zwierząt, którą możemy obserwować na Ziemi do dziś — podsumował nowe spostrzeżenia dr Ernest Chi Fru.

Artykuł na temat najnowszych odkryć został opublikowany w czasopiśmie „Precambrian Research”.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas