Pomogła odkryć dwie nowe planetoidy. Chodzi do 8. klasy

Natalia Kubiak to uczennica 8. klasy szkoły w Skoczowie. Dziewczyna znalazła się w bardzo elitarnym gronie. Jest współautorką odkrycia dwóch nowych planetoid w Układzie Słonecznym, które znajdują się w pasie głównym. Oba obiekty mają średnicę kilkuset metrów i krążą pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Polska uczennica współautorką odkrycia dwóch nowych planetoid.
Polska uczennica współautorką odkrycia dwóch nowych planetoid.materiały prasowe

Układ Słoneczny ma całe mnóstwo planetoid. Można pomyśleć, że znamy już niemal wszystkie z nich. Nic bardziej mylnego, bo ciągle odkrywane są nowe obiekty. Niektóre z nich mają całkiem spore rozmiary. Dwie nowe skały w kosmosie pomogła zidentyfikować uczennica jednej ze szkół podstawowych w Polsce.

Uczennica 8. klasy współautorką odkrycia dwóch nowych planetoid

Natalia Kubiak jest uczennicą 8. klasy (8D) Szkoły Podstawowej nr 8 im. Krystyny Bochenek w Skoczowie. Udało się jej osiągnąć coś, co z pewnością pozazdroszczą jej koledzy i koleżanki. Natalia została współodkrywczynią dwóch nowych planetoid. Są to obiekty sklasyfikowane pod nazwami 2023 TJ74 oraz 2023 TU200.

Planetoidy 2023 TJ74 i 2023 TU200 to kosmiczne skały, które znajdują się w pasie głównym, a więc pomiędzy planetami Mars oraz Jowisz. Jest tam całe mnóstwo asteroid. Te nowoodkryte mają średnicę kilkuset metrów, a więc są całkiem spore.

Uczennica szkoły podstawowej w Skoczowie znalazła się w gronie sześciorga młodych miłośników astronomii, którzy pracowali z astrofizykiem z Planetarium Śląskiego. Swój czas poświęcili na projekt o nazwie International Asteroid Search Collaboration, który jest międzynarodową inicjatywą związaną z poszukiwaniem nowych asteroid.

Natalia Kubiak niedawno otrzymała certyfikaty, które potwierdzają jej udział w odkryciu dwóch nowych planetoid. Współodkrywczyni otrzymała wyróżnienie w trakcie specjalnego spotkania w Śląskim Parku Nauki.

Szukanie nowych planetoid to wyzwanie

International Asteroid Search Collaboration to międzynarodowy projekt, który zapewnia dostęp do danych astronomicznych za darmo. Usługa świadczona jest bezpłatnie i mogą z niej korzystać wszyscy zainteresowani.

Inicjatywa powstała kilkanaście lat temu. Planetarium Śląskie dołączyło do projektu trzy lata temu. Polscy uczniowie dokonali już sporo odkryć nowych planetoid. Program zakłada jednak, że nowoodkryte asteroidy muszą zostać potwierdzone. Dopiero wtedy uznaje się ich status.

W przypadku 2023 TJ74 oraz 2023 TU200 było podobnie, bo odkryto je już w 2023 r. Jednak potwierdzenie zostało nadane dopiero niedawno, co zwieńczono wręczeniem stosownych certyfikatów jak te, które otrzymała uczennica szkoły podstawowej w Skoczowie.

Warto dodać, że uczestnicy programu International Asteroid Search Collaboration otrzymują dostęp do zdjęć zrobionych z wykorzystaniem hawajskiego obserwatorium Pan-STARRS. Są to obrazy przechwycone w pewnych odstępach czasu. Następnie muszą na nich szukać obiektów, które zmieniają położenie względem innych ciał niebieskich.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbył się siódmy test mega-rakiety SpaceXSpaceX / AFPAFP