Radioamatorzy zbadają wpływ zaćmienia Słońca na fale radiowe. "Rozwiążemy zagadkę"

Zaćmienie Słońca ma dziwny wpływ na fale radiowe na Ziemi. Radioamatorzy z USA planują rozwiązać tajemniczą zagadkę. W tym celu zbiorą siły i w trakcie nadchodzących zaćmień Słońca przez Księżyc planują wykorzystać sygnały radiowe. Zebrane dane zostaną następnie przeanalizowane przez specjalistów.

Zaćmienie Słońca
Zaćmienie Słońca allexxandar123RF/PICSEL

Słońce ma wpływ na fale radiowe, co wiadomo nie od dziś. Dobrym przykładem są tutaj rozbłyski słoneczne, które są w stanie zakłócać łączność na Ziemi. Do nietypowych anomalii dochodzi także w trakcie zaćmienia Słońca. Radioamatorzy postanowili zebrać siły i przyjrzeć się tym zjawiskom w najbliższym czasie.

Zaćmienie Słońca ma dziwny wpływ na fale radiowe

Najbliższe zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych nastąpi w najbliższy weekend oraz kwietniu 2024 r. Wtedy radioamatorzy planują przyjrzeć się wpływowi zjawiska na fale radiowe. Wierzą, że to pozwoli naukowcom znaleźć odpowiedzi na pytania związane z oddziaływaniem Księżyca zasłaniającego naszą gwiazdę na sygnały radiowe.

W tym celu setki radioamatorów 14 października wypełni fale radiowe. Wśród nich jest Todd Baker, który ma działkę o powierzchni 7,25 akra (3 hektary) przy autostradzie na południe od Indianapolis. Tam rozmieszczono kolczaste anteny, które skierowane są w różnych kierunkach. Dzięki temu Baker jest w stanie prowadzić transmisje w całych Stanach Zjednoczonych i poza nimi. Skomunikował się taką drogą nawet z Nową Zelandią oddaloną o kilkanaście tys. km.

Wpływ na dalekie transmisje radiowe ma jonosfera Ziemi. Ta natomiast jest uzależniona od obecności Słońca. W nocy jej dolna część zanika, a w dzień gęstnieje dzięki pobudzeniu poprzez światło padające na gazy atmosferyczne, gdzie dochodzi do jonizacji. Po zmroku sygnały radiowe można przesyłać dalej. Z czego to wynika? Są po prostu w stanie osiągnąć większe wysokości (zanim odbiją się z powrotem na Ziemię) i w ten sposób lepiej pokonać krzywiznę planety.

Setki wolontariuszy rozpoczną nadawanie

Eksperyment ma na celu lepsze poznanie wpływu zaćmienia Słońca na sygnały radiowe. Dlatego już w ten weekend, gdy dojdzie do zjawiska, setki wolontariuszy zaczną nadawać. Następnie dane będą zbierane i potem zostaną poddane analizie. Naukowcy wierzą, że liczne próbki pozwolą na wyciągnięcie modeli, które finalnie dadzą odpowiedzi na zagadkowe zjawisko. Eksperyment zostanie powtórzony wiosną przyszłego roku, gdy od Nowej Fundlandii po Meksyk będzie widoczne pełne zaćmienie Słońca. Poprzednie zjawisko tego typu miało miejsce w kwietniu tego roku.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody NIR KAFRI / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas