Rekord średniej temperatury na Ziemi. Padł zaledwie dzień po poprzednim
Na Ziemi zarejestrowano historyczny rekord średniej temperatury od momentu rozpoczęcia pomiarów w skali globalnej. Został on ustanowiony w zeszłym tygodniu i nastąpiło to zaledwie dzień później po ostatnim rekordowym wyniku. Tymczasem w sierpniu czekają nas kolejne dni z bardzo wysokimi temperaturami.
Niedawno wspominaliśmy wam, że na Ziemi padł nowy rekord średniej temperatury w skali globalnej i został on ustanowiony 21 lipca 2024 r. Na pobicie tego wyniku nie musieliśmy długo czekać, bo dzień później zarejestrowano jeszcze wyższą wartość!
Temperatura na Ziemi w skali globalnej jest mierzona od kilkudziesięciu lat i 22 lipca 2024 r. został ustanowiony nowy rekord w ujęciu ogólnoświatowym. Tego dnia średnia temperatura globu wyniosła 62,6 stopni Fahrenheita, czyli około 17 stopni Celsjusza.
Zapewne powiecie: 17 stopni Celsjusza to przecież nie jest dużo. Pamiętajmy jednak, że jest to średnia wartość dla całego globu, a przecież na jego południowej części trwa obecnie zima. W tym roku odnotowano także duże anomalie pogodowe w rejonie Antarktyki.
Rekordowe temperatury z br. zanotowane 21 i 22 lipca br. były ciut wyższe od rekordu, który został ustanowiony w 2023 r. - dokładnie o 0,01 stopnia Celsjusza. Dane zostały udostępnione przez agencję NASA. Poniżej wykres, który obrazuje zmiany zachodzące w ciągu roku.
Wspomniane dane NASA zebrała dzięki systemom Modern-Era Retrospective analysis for Research and Applications, Version 2 (MERRA-2) oraz Goddard Earth Observing System Forward Processing (GEOS-FP). Łączą one miliony globalnych obserwacji z instrumentów na lądzie, morzu, w powietrzu i pochodzących z satelitów.
Przyszły miesiąc może okazać się rekordowy również dla naszego kraju. Prognozy pogody przewidują upały i miejscami mogą one być bardzo wysokie. IMGW prognozuje, że słupki w termometrach mogą osiągnąć w cieniu nawet 41 stopni Celsjusza. Tak gorąco w naszym kraju jeszcze nie było.
Prognoza pogody na sierpień dla naszego kraju jest niekorzystna. W Polsce będą pojawiały się dokuczliwe upały z wysokimi temperaturami i burzami. Najtrudniejszy pod tym względem ma być tydzień zaczynający się 5 sierpnia. Ponadto przyszły miesiąc ma być suchy po stosunkowo mokrym lipcu. Według IMGW anomalia w dużej części kraju wyniesie około 20 mm na minusie względem średniej z lat 1991-2020.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!