Sonda NASA przeleciała w pobliżu Słońca i to przetrwała

NASA poinformowała, że sonda Parker Solar Probe wcześniej w tym miesiącu ponownie przeleciała rekordowo blisko Słońca. Próbnik przetrwał trudną misję i odebrano sygnały potwierdzające, że urządzenie ma się dobrze. Był to już drugi tak bliski przelot Parker Solar Probe w pobliżu gwiazdy Układu Słonecznego.

Sonda NASA Parker Solar Probe przeleciała obok Słońca i ma się dobrze.
Sonda NASA Parker Solar Probe przeleciała obok Słońca i ma się dobrze.Johns Hopkins APLmateriały prasowe

Parker Solar Probe to specjalna sonda kosmiczna NASA, którą zaprojektowano w celu dokładniejszego zbadania Słońca. Statek wystrzelono kilka lat temu i do tej pory wykonał on kilka przelotów w pobliżu gwiazdy Układu Słonecznego. Rekordowy miał miejsce w grudniu i próbnik zniósł tę próbę. Teraz ją powtórzono.

Sonda Parker Solar Probe ponownie przeleciała blisko Słońca

NASA wcześniej w tym miesiącu powtórzyła manewr przeprowadzony pod koniec 2024 r. Parker Solar Probe ponownie zbliżył się do Słońca, ale tym razem nie pobito rekordów ustanowionych w grudniu. W rzeczywistości próbnik NASA uzyskał podobną odległość od gwiazdy oraz prędkość.

Przelot odbył się w sobotę 22 marca. Ponownie był to manewr autonomiczny, który został przesłany do sondy. NASA w trakcie niebezpiecznej misji nie miała kontaktu z Parker Solar Probe i w rzeczywistości musiała poczekać kilka dni, aby otrzymać potwierdzenie sukcesu (lub porażki).

Sygnały odebrano 25 marca i wtedy sonda kosmiczna Parker Solar Probe potwierdziła stan statku, jak i zamontowanych na jego pokładzie instrumentów. NASA w specjalnym komunikacie przekazała, że wszystko działa jak należy.

Przelot, już drugi na tej odległości i z tą prędkością, umożliwił sondzie kosmicznej przeprowadzenie bezkonkurencyjnych pomiarów naukowych wiatru słonecznego i związanej z nim aktywności
czytamy w oświadczeniu NASA.

To nie koniec misji sondy Parker Solar Probe

Z informacji przekazanych przez NASA wynika, że Parker Solar Probe zbliżył się kilka dni temu do Słońca na odległość około 6,1 mln km. Dla porównania średni dystans Ziemi od gwiazdy Układu Słonecznego to niespełna 150 mln km. W trakcie przelotu próbnik uzyskał niesamowitą prędkość 692 tys. km/h.

Misja trwa i kolejny tak bliski przelot Parker Solar Probe względem Słońca odbędzie się za kilka miesięcy. NASA planuje przeprowadzić misję 19 czerwca. Dystans i prędkość próbnika mają być zbliżone do dwóch poprzednich przelotów.

Sonda NASA jest wystawiana na bardzo trudne warunki związane z ciepłem oraz promieniowaniem. Delikatne instrumenty są chronione przez specjalną osłonę termiczną, która w trakcie bliskich przelotów jest skierowana do Słońca.

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?