Śpisz w ten sposób? Nie mam dobrych wieści…

W jakiej pozycji śpisz każdej nocy? Do wyboru mamy kilka opcji, a jedną z najbardziej popularnych jest spanie na brzuchu. Niestety, mimo kilku zalet, ta pozycja posiada również szereg wad.

Śpisz w ten sposób? Nie mam dobrych wieści...
Śpisz w ten sposób? Nie mam dobrych wieści...123RF/PICSEL

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Lekarze i naukowcy mają wiele porad dotyczących naszego codziennego funkcjonowania. Jedną z nich jest ta dotycząca pozycji, w której zapadamy w błogi sen każdej nocy. Czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Nie - odpowiada większość z nich, jako argument podając szereg komplikacji zdrowotnych mogących wynikać z akurat takiego ułożenia się w łóżku.

To nie tak, że spanie na brzuchu jest absolutnie złe. Okazuje się, że ta pozycja pozwala nam uniknąć kilku niepożądanych zjawisk. Spanie w tej pozycji pozwoli nam zmniejszyć ryzyko bezdechu sennego, a nawet zniwelować chrapanie - jakże irytujące dla osób, z którymi spędzamy noc. To pozytywne aspekty, które nie są mimo wszystko w stanie przysłonić wad spania z plecami do góry.

Problemy pleców i kręgosłupa

Największym problemem wynikającym ze spania na brzuchu jest ból. Ten może dla niektórych osób być niemal niezauważalny. Ot, czasami po przebudzeniu czujemy lekko bolący mięsień w szyi, czy umiarkowany dyskomfort pleców. Możemy to przypisywać naszemu wieku, aktywnościom podejmowanym poprzedniego dnia czy po niewygodnemu materacowi. Z czasem dolegliwości mogą przybierać na sile, ale nie zawsze skutecznie odnajdujemy ich przyczynę.

Badacze snu potwierdzają, że spanie na brzuchu może powodować rozległy dyskomfort wynikający właśnie z bólu. Z czasem możemy budzić się w nocy odczuwając ból, a poranek upłynie nam pod znakiem niewyspania, co jest spowodowane niewypoczętą tkanką mięśniową.

Spanie na brzuchu jest bowiem obciążające dla naszego kręgosłupa. Ułożenie ciała w ten sposób na wiele godzin sprawia, że kręgosłup staje się nienaturalnie wygięty, co może powodować ból. Co więcej, podczas spania na brzuchu mamy wygiętą szyję - w prawo lub lewo. Po kilku godzinach spania te mięśnie mogą być mocno nadwyrężone. Zupełnie, jak gdybyśmy w ciągu dnia byli nieustannie zwróceni w jedną ze stron. Dodatkowe problemy wynikają z przyciskania twarzy do poduszki. To wspiera powstawanie zmarszczek, co będzie widoczne po latach zasypiania w ten sposób.

Jak zasnąć na plecach? Są sposoby

Jeżeli preferujecie spanie na brzuchu, przestawienie się na inną pozycję może być bardzo trudne. Niektóre osoby zwyczajnie nie mogą zasnąć inaczej, niż w swojej ulubionej pozycji. Niestety, czasami taka zmiana będzie konieczna. Zwłaszcza, gdy odczuwacie negatywne konsekwencje spania na brzuchu. Jak zmienić swoje nawyki?

Aby skorzystać z bardziej optymalnej i naturalnej pozycji (na boku lub plecach), warto skorzystać z odpowiednich poduszek. Takich, kóre wspierają naturalne krzywizny naszego kręgosłupa. Poza tym ważny jest też dobry materac. Ten może kosztować sporo, ale jest inwestycją, której pozytywne skutki odczujemy bardzo szybko.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rewolucja w medycynie. Sztuczna inteligencja pomoże nam w leczeniu? PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas