Starość do poprawki? Naukowcy znowu majstrują przy długowieczności
Nasze ciało na przestrzeni lat postarza się, co jest skutkiem naturalnej i powolnej degradacji naszych komórek. Wiele osób marzy, by wydłużyć swoje życie oraz by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i pełną sprawnością. Czy to pragnienie może się niedługo ziścić dzięki syntetycznych zmianach w obwodach genetycznych komórek?
Naukowcy z University of California San Diego twierdzą, że ostatnio opublikowane wyniki badań będą w stanie w przyszłości pomóc ludzkiemu ciału na pozostanie w zdecydowanie lepszej kondycji w dłuższej perspektywie czasu.
Badacze w swoich eksperymentach zdołali "przeprogramować" komórki drożdży w taki sposób, że ich żywotność zwiększyła się średnio o aż 82 proc. Naukowcy podkreślają, że jest to bardzo istotny krok ku kontroli starzenia się komórek, a także w leczeniu chorób, które są powiązane z wiekiem.
Analizy dotyczyły edycji tzw. obwodów genetycznych, które odpowiadają za mechanizmy regulacyjne, które z kolei mają wpływ na poszczególne procesy zachodzące w samych komórkach. Obecne badania skupiają się na rozpoznaniu ich działania.
Te obwody genowe mogą działać jak nasze domowe obwody elektryczne, które kontrolują poszczególne urządzenia
W swoich badaniach naukowcy, by rozpoznać, w jaki sposób funkcjonuje obwód starzenia się komórek, wykorzystali modelowanie komputerowe. Dzięki temu odkryli, że istnieją dwa różne "stany starzenia". Następnie zaprojektowali i wdrożyli "poprawki" do wspomnianego obwodu. Spowodowały one, że komórki przestały "znajdować się" wyłącznie w jednym lub w drugim stanie, lecz zaczęły przechodzić między nimi. Taki manewr powodował, że komórki drożdży ulegały starzeniu znacznie wolniej.
Naukowcy podkreślają, że nowo opracowana metoda nie zatrzymuje starzenia, lecz jedynie powoduje to, że proces ten nie przebiega tak szybko. Jak mówi Hao: - Nasze komórki oscylatorowe żyją dłużej niż którykolwiek z najdłużej żyjących szczepów zidentyfikowanych wcześniej za pomocą badań genetycznych -. Ponadto zaobserwowano, że komórki posiadające syntetyczny obwód genetyczny szybciej dzieliły się i rosły niż normalne komórki.
Jak zauważają specjaliści, ludzkie komórki i komórki drożdży mimo wszystko mają wiele wspólnych cech, przez co grzyby te są często wykorzystywane w badaniach. Kolejnym krokiem będzie przetestowanie nowego mechanizmu na innego rodzaju komórkach, by zobaczyć, czy długowieczność komórek się utrzymuje.
Hao dodaje: - Po raz pierwszy sterowana komputerowo biologia syntetyczna i zasady inżynierii zostały użyte do racjonalnego przeprojektowania obwodów genów i przeprogramowania procesu starzenia, aby skutecznie osiągnąć długowieczność -. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science.