Supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej. Jak powstał Sagittarius A*?
Sagittarius A* to supermasywna czarna dziura, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. To ogromny behemot, którego masę szacuje się na ponad 4 mln mas Słońca. Jak powstała czarna dziura z naszej galaktyki? Naukowcy twierdzą, że znają odpowiedź na to pytanie.
Galaktyki mają we własnych centrach supermasywne czarne dziury, których masy mogą osiągać nawet miliardy mas Słońca. Sagittarius A*, który znajduje się w Drodze Mlecznej, pod tym względem jest nieco skromniejszy, ale nadal jest to bardzo duży obiekt. Naukowcy od lat poszukują odpowiedzi na pytania związane z powstaniem tej czarnej dziury. Co ustalono?
Supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej ma 9 mld lat
Zespół astrofizyków postanowił przyjrzeć się supermasywnej czarnej dziurze z centrum naszej galaktyki. Zrobiono to m.in. w celu próby uzyskania odpowiedzi na pytania związane z wiekiem Sagittariusa A*. Według szacunków badaczy kolos powstał około 9 mld lat temu, a więc w czasie, gdy Układ Słoneczny jeszcze nie istniał. Jego wiek oszacowano na około 4,6 mld lat.
Skąd to wiadomo? Badania zaczęły się już w 2017 r., gdy Teleskop Horyzontu Zdarzeń zdołał uchwycić czarną dziurę w centrum galaktyki M87. Kilka lat później w podobny sposób przechwycono obraz Sagittariusa A*. Naukowcy podjęli się wysiłków związanych z oszacowaniem wzrostu czarnych dziur, co powodują dwa procesy — akrecja i łączenie.
Badania na obiekcie Sagittarius A* udowodniły, że jest to ciekawa supermasywna czarna dziura. Obraca się ona bardzo szybko i do tego jest niewspółosiowa względem Drogi Mlecznej. To doprowadziło fizyków do stwierdzenia, że musiała powstać w wyniku łączenia, do którego doszło około 9 mld lat temu, gdy nasza galaktyka zderzyła się z Gaia-Enceladus.
Sagittarius A* to ogromna czarna dziura
Sagittarius A* jest największą czarną dziurą w Drodze Mlecznej, choć oczywiście niejedyną. Jej masę szacuje się na około 4,3 mln mas Słońca. To wszystko znajduje się w dosyć zwartej strukturze, której promień wyliczono na pół minuty świetlnej, a więc około 13 razy większy w porównaniu do naszej gwiazdy.
Starsze badania wykazały, że Sagittarius A* zwiększył swoją masę 2-4-krotnie i nastąpiło to w ciągu ostatnich od 5 do 10 mld lat. Nastąpiło to głównie poprzez rozrywanie oraz pochłanianie pobliskich gwiazd.
Warto dodać, że NASA i ESA mają w planach ambitną misję o nazwie LISA (Laser Interferometer Space Antenna), która ma pozwolić na dokładniejsze zbadanie supermasywnych czarnych dziur poprzez wykrywanie fal grawitacyjnych.