Układ Słoneczny skrywa niezwykłe zjawisko

Układ Słoneczny ma tak zwane ciemne komety. Astronomowie natrafili na dwie populacje tajemniczych obiektów i udało się zaobserwować łącznie siedem zjawisk. Z jednej strony przypominają asteroidy, ale z drugiej zachowują się jak komety. Nie mają jednak charakterystycznych ogonów, które ciągną się za nimi w przestrzeni.

Układ Słoneczny ma ciemne komety. Odkryto dwie populacje.
Układ Słoneczny ma ciemne komety. Odkryto dwie populacje.NASA/ESA/Joseph Olmsted and Frank Summers, STScImateriały prasowe

Ciemne komety to zjawisko, które występuje w Układzie Słonecznym i okazuje się, że istnieją co najmniej dwie populacje kosmicznych obiektów mieszczących się w tej klasyfikacji. Wykazały to nowe badania astronomów, które w postaci wyników zostały udostępnione wcześniej w tym miesiącu.

Ciemne komety zaobserwowane w Układzie Słonecznym

Zacznijmy od tego, czym są ciemne komety? W wielkim skrócie można powiedzieć, że są to trochę asteroidy i trochę komety. Wyjaśnienie zjawiska jest jednak bardziej złożone. Do tych pierwszych przybliża je budowa, a drugich trajektoria ruchu, ale nie występuje tu jasny warkocz, który ciągnie się za kometami.

Astronomowie dwie dekady temu badali obiekt o nazwie 2003 RM i wtedy sądzono, że jest to asteroida. Zauważono jednak, że doszło do przesunięcia względem przewidywanej orbity. Ruch ten zaczął przypominać to, co znamy z komet.

Ale jakkolwiek byśmy się starali, nie mogliśmy znaleźć żadnych oznak ogona komety. Wyglądał jak każda inna asteroida — po prostu punkcik światła. Więc przez krótki czas mieliśmy ten jeden dziwny obiekt niebieski, którego nie mogliśmy w pełni rozgryźć. To zagadka, która podważa sposób, w jaki zawsze klasyfikowaliśmy obiekty jako asteroidy lub komety.
powiedział współautor badania Davide Farnocchia, inżynier w Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie w Kalifornii

Później przyszedł 2017 r. i odkryto Oumuamua, który dotychczas pozostaje jednym z nieliczonych obiektów w Układzie Słonecznym, który pochodzi spoza naszego systemu. Naukowcy poszli o krok dalej i zaobserwowali kolejne nietypowe zjawiska.

Oumuamua to jeden z nielicznych obiektów międzygwiezdnych w Układzie Słonecznym.materiały prasowe

Ciemne komety z naszego układu mają dwie populacje

Astronomowie przeprowadzili szereg obserwacji i udało im się dostrzec aż siedem zjawisk, które klasyfikują się jako ciemne komety. W dodatku wyróżniono dwie populacje. Nowe badania mogą przynieść odpowiedzi na pytania związane z obecnością wody na Ziemi oraz… życia.

Ciemne komety to nowa klasa obiektów bliskich Ziemi, które mogą zawierać wodę, więc są nowym potencjalnym źródłem dostarczania na Ziemię materiałów niezbędnych do rozwoju życia. Im więcej się o nich dowiemy, tym lepiej będziemy mogli zrozumieć ich rolę w powstaniu naszej planety.
wyjaśnia główny autor badania Darryl Seligman, adiunkt fizyki i astronomii na Michigan State University

Więcej szczegółów związanych z tym kosmicznym zjawiskiem powinniśmy poznać za kilka lat. Stanie się to możliwe dzięki wydłużonej misji Hayabusa2 japońskiej agencji JAXA. Sonda w 2031 r. ma zbliżyć się do obiektu o nazwie 1998 KY26, który uznawany jest za ciemną kometę.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne