W Olsztynie powstanie "baza księżycowa"

W Olsztynie powstanie "baza księżycowa", która jest częścią większej inwestycji związanej z remontem tamtejszego Planetarium. Plan zakłada budowę specjalnego habitatu. Jego częścią będzie symulator łazika księżycowego, który umożliwi wirtualne przejażdżki po powierzchni Srebrnego Globu.

Baza księżycowa w Olsztynie. W Planetarium stanie specjalny habitat.
Baza księżycowa w Olsztynie. W Planetarium stanie specjalny habitat.Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznemateriały prasowe

Olsztyn to miasto, które z pewnością dobrze znane jest miłośnikom kosmosu. Znajduje się tam Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, z którym lokalne władze wiążą duże plany. Dowiadujemy się, że miejscowość będzie mogła pochwalić się "bazą księżycową".

W olsztyńskim planetarium znajdzie się baza księżycowa

Planetarium znajdujące się w Olsztynie przejdzie gruntowny remont oraz rozbudowę o nowe atrakcje. Miasto wierzy, że w ten sposób przyciągnie nowych turystów i zarazem miłośników kosmosu. Jakie plany związane są z tą placówką?

Olsztyńskie Planetarium przejdzie modernizację i wśród nowych atrakcji pojawi się "baza księżycowa". W placówce zostanie zbudowany specjalny habitat. Jedną z głównych atrakcji będzie tutaj symulator łazika księżycowego. W ten sposób odwiedzający będą mogli wybrać się na wirtualną przejażdżkę po powierzchni Srebrnego Globu na pokładzie autonomicznego pojazdu załogowego.

Wspomniany "pojazd" zostanie wyposażony w kabinę z fotelami, gdzie będzie można się poczuć jak astronauci przebywający na Księżycu. Efekt ma stwarzać przesuwający się krajobraz wyjęty wprost ze Srebrnego Globu.

Ponadto plany modernizacji olsztyńskiego planetarium zakładają wyposażenie placówki w nowoczesny system projekcyjny, ekran oraz fotele i specjalną strefę, którą mają docenić całe rodziny. Natomiast interaktywna wystawa "Misja kosmos" otrzyma nowe eksponaty. Cała inwestycja szacowana jest na ponad 72 mln złotych. W środę 27 listopada marszałek województwa Marcin Kuchciński oraz prezydent miasta Robert Szewczyk podpisali stosowną umowę.

Te inwestycje z pewnością zmienią oblicze Olsztyna, czyniąc go bardziej nowoczesnym, bezpiecznym i atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Działamy!
skomentował na Facebooku Marcin Kuchciński, marszałek województwa.

Olsztyn jedynym miastem w Polsce z próbkami z Księżyca

Mało kto o tym wie, ale jedyne fragmenty pochodzące z Księżyca, które można obejrzeć w Polsce, znajdują się właśnie w Olsztynie. Jest to materiał, który zebrano w trakcie przełomowej misji programu Apollo w 1969 r., kiedy to Neil Armstrong został pierwszym człowiekiem na powierzchni Srebrnego Globu.

Wspomniane próbki trafiły do Polski w 1972 r. i przywiózł je ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon. Fragmenty można oglądać w Olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym, które znajduje się zaledwie 500 metrów od Planetarium.

Olsztyńskie planetarium powstało z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika i zbudowano je po roku od wizyty prezydenta Nixona.

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas