Wielka asteroida leci w kierunku Ziemi. Niesamowita prędkość

W kierunku Ziemi zbliża się asteroida 2006 WB, która minie naszą planetę we wtorek. Obiekt typu NEO jest spory, bo jego wielkość szacuje się na blisko 100 metrów. Ponadto kosmiczna skała porusza się z niesamowitą prędkością kilku kilometrów na sekundę. Czy asteroida stwarza dla nas jakiekolwiek zagrożenie?

Wielka asteroida 2006 WB leci w kierunku Ziemi. Niesamowita prędkość.
Wielka asteroida 2006 WB leci w kierunku Ziemi. Niesamowita prędkość.marcelo6366Pixabay.com

Ziemię co jakiś czas mijają asteroidy różnej wielkości. Do podobnego zdarzenia dojdzie we wtorek, kiedy to nasza planeta zostanie minięta przez obiekt sklasyfikowany pod nazwą 2006 WB. Kosmiczna skała jest spora, a ponadto porusza się z bardzo dużą prędkością.

Asteroida 2006 WB ma blisko 100 metrów

Wielkość asteroidy 2006 WB oszacowano na 92 metry, czyli rozmiarami jest zbliżona do boiska. To spory obiekt, choć naszą planetę mijają nierzadko znacznie większe skały. Uderzenie tak dużej planetoidy w tereny zamieszkane mogłoby doprowadzić do sporych zniszczeń. Zwłaszcza gdy pod uwagę weźmiemy dużą prędkość.

Asteroida porusza się z prędkością aż 4,2 km/s. Na szczęście obiekt nie stanowi dla nas większego zagrożenia. NASA szacuje prawdopodobieństwo kolizji z naszą planetą na niezwykle niskie, choć warto mieć na uwadze, że skała znajdzie się całkiem blisko Ziemi.

Asteroida minie Ziemię 2,3 razy dalej od Księżyca

W momencie największego zbliżenia z Ziemią asteroida znajdzie się w odległości 891 tys. km od naszej planety. To mniej więcej tyle, co 2,3 razy większa odległość, która dzieli nas od Księżyca. Nie będzie więc zbyt blisko, ale jak na obiekty typu NEO (skrót od Near-Earth Objects), przeleci całkiem niedaleko.

W ramach NEO klasyfikuje się asteroidy, które nazywa się "obiektami bliskimi Ziemi". To takie, których orbity przebiegają bliżej od 1,3 jednostki astronomicznej (jedna określa średnią odległość Ziemi od Słońca i jest to niespełna 150 mln km) od gwiazdy Układu Słonecznego. Do tej pory naukowcy sklasyfikowali tysiące tego typu obiektów.

Są jeszcze asteroidy określane mianem PHA, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla Ziemi. Zalicza się tutaj te obiekty, które zbliżają się do naszej planety na odległość 0,05 jednostki astronomicznej (około 19,5 razy dalej niż Księżyc) lub mniejszą. Dodatkowym czynnikiem klasyfikującym jest tutaj wielkość — w postaci 140 metrów lub więcej, co mogłoby przełożyć się na katastrofy w skali regionalnej.

I choć asteroida 2006 WB klasyfikuje się w ramach PHA pod względem bliskości przelotu, tak w przypadku wielkości już nie.

W kierunku Ziemi leci jeszcze inna asteroida

2006 WB to nie jedyna asteroida, która minie Ziemię we wtorek. W pobliżu naszej planety znajdzie się jeszcze inna kosmiczna skała. Jest nią obiekt sklasyfikowany pod nazwą 2024 WD3, który został odkryty w tym roku i jest wielkości autobusu.

Ta asteroida znajdzie się jeszcze dalej, bo minie naszą planetę w odległości 1,73 mln km, a więc znajdzie się 4,5 razy dalej od Księżyca. Zagrożenia dla naszej planety nie ma.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas