Wirtualny spacer na Marsie

Osiem miesięcy podróży i... wreszcie można rozprostować kości. Uczestnicy eksperymentalnej podróży na Marsa, odbywającej się w centrum badawczym pod Moskwą, wyszli wczoraj na powierzchnię Czerwonej Planety - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Dziennikarze przyglądają się spacerowi po powierzchni "Marsa"
Dziennikarze przyglądają się spacerowi po powierzchni "Marsa"AFP

Spacer po udawanym Marsie to kluczowy punkt zaplanowanego na 520 dni eksperymentu, w którym szóstka ochotników z Rosji, Francji, Włoch i Chin zamknęła się w modelu statku kosmicznego, by sprawdzić czy realny, wielomiesięczny lot na Marsa jest możliwy. Eksperyment Mars500 odbywa się w Instytucie Problemów Biofizycznych w Moskwie. Załoga jest odizolowana od świata, utrzymuje jedynie radiową łączność z centrum kontroli misji, a komunikację ze światem za pomocą e-maili.

Prawdziwy spacer na udawanym Marsie

Załoga została podzielona na dwa zespoły: jeden pozostaje na orbicie, a zadaniem drugiego jest "lądowanie" na powierzchni Marsa. Astronauci wykonują wirtualne zadania w postaci komputerowych symulacji tego, czym w przyszłości będą się zajmować astronauci, stawiający pierwsze kroki na Marsie.

Rosjanin, Włoch i Chińczyk odbyli wczoraj spacer w prawdziwych skafandrach kosmicznych i między innymi pobrali próbki udawanego marsjańskiego gruntu.

Pierwszy krok człowieka na Marsie

Europa przez stulecia eksplorowała Ziemię, prowadzona przez ludzi takich jak Kolumb i Magellan. Dzisiaj, patrząc na ten czerwony krajobraz mogę poczuć jak inspirujące będzie oglądanie pierwszego kroku człowieka na Marsie.

Oddaję cześć wszystkim odkrywcom przyszłości i życzę im szczęśliwej podróży - powiedział Diego Urbina z Włoch, członek zespołu, który "wylądował" na Marsie. Towarzyszyli mu: Aleksandr Smolejewski z Rosji oraz Wang Yue z Chin.

Powrót na Ziemię

W tym czasie trzech pozostałych członków załogi przebywa w głównym statku kosmicznym na orbicie marsjańskiej. Astronauci mają w planie jeszcze dwa wyjścia na powierzchnię Marsa - 18 i 22 lutego.

AFP

Lądownik powróci na orbitę 23 lutego i zadokuje do głównego statku. Załoga wejdzie na jego pokład 27 lutego, a 1 marca rozpocznie się podróż powrotna na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jesienią będziemy ich witać tam, skąd wyruszyli.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas