Współpraca z innymi ludźmi zmienia nasz mózg w niesamowity sposób

Wspólna praca nad konkretnym zadaniem lub działanie w grupie w ramach projektu to specyficzne zajęcia, mocno odbiegające od samodzielnego wykonywania danych prac. Okazuje się, że równie wyjątkowe odczucia ma nasz mózg. Naukowcy odkryli, że ten zmienia się nie do poznania podczas współpracy z innymi osobami.

Ludzki mózg zmienia się w czasie współpracy!
Ludzki mózg zmienia się w czasie współpracy!materiały prasowe

Praca w grupie, zadanie w parach

Współpracować musimy w zasadzie przez całe życie. Pierwsze przejawy zadań wymagających od nas porozumiewania się z innymi spotykają nas jeszcze w szkole, później coraz bardziej uczymy się nie tylko rozwiązywania problemów wspólnymi siłami, lecz również brania pod uwagę cudzej perspektywy i wreszcie osiągania celu razem.

Tego typu sytuacje, które często występują np. w pracy są dla nas wyjątkowe. Niezależnie od tego, czy wolimy wykonywać zadania samodzielnie, czy też z inną osobą, nasze ciało potrafi się do współpracy dostosowywać. To, co zachodzi w naszym mózgu jest doprawdy zaskakujące.

Jak działa ludzki mózg, gdy współpracuje?

Badania ludzkiego mózgu w czasie wykonywania wspólnych zadań przeprowadził zespół naukowców z japońskiego uniwersytetu Keio. Na potrzeby eksperymentu zaproszono 39 par. Osoby te zostały następnie poproszone o wspólne zaprojektowanie wnętrza wirtualnego pomieszczenia. Współpraca miała odbywać się przy pomocy ekranu dotykowego.

Celem było stworzenie razem takiego projektu wnętrza, który byłby satysfakcjonujący dla obydwu osób. W czasie pracy mózgi ochotników były monitorowane poprzez funkcjonalnej techniki spektroskopii w bliskiej podczerwieni. Głównym obiektem zainteresowań naukowców pod względem zachowania badanych ludzi był ich wzajemny kontakt wzrokowy.

W celu skutecznego przebadania uczestników, niezbędne było opracowanie odpowiedniego mapowania mózgu. W tym celu naukowcy z japońskiego uniwersytetu odpowiednie modele, które uwypuklały zachodzące zmiany i zachowania (np. kontakt wzrokowy, bodźce itp.).

Mózg bywa zaskakujący

Po przebadaniu osób pracujących w parach (jak i samodzielnie, dla porównania), naukowcy odkryli niebywałą zależność. Wykazano, że kluczowe obszary mózgów osób współpracujących ze sobą niejako synchronizują się, a aktywność neuronowa zdaje się wzajemnie dopasowywać.

Zjawiska te są zgodne z pojęciem "trybu my", w którym agenci wchodzący w interakcje dzielą się swoimi umysłami w sposób zbiorowy i ułatwiają interakcję poprzez przyspieszenie dostępu do poznania innych.
Yasuyo Minagawa z Uniwersytet Keio w Japonii

Szczególna aktywność mózgu w czasie współpracy została zaobserwowana w górnych i środkowych obszarach skroniowych. Zdaniem naukowców, wyniki badań stanowią spory dowód na daleko idące (pozytywne) zmiany, jakich doświadcza ten ludzki organ w czasie wykonywania wspólnie zadań.

Istnieje możliwość, że podobna rzecz zachodzi również w czasie rozmowy. Jak przyznają japońscy naukowcy, człowiek jako istota społeczna musi mieć szereg uwarunkowań w swoim ciele, które ułatwiają współistnienie z innymi — to może być przykładem.

W przyszłych analizach moglibyśmy zastosować naszą metodę do bardziej szczegółowych zachowań społecznych, takich jak mimika twarzy i komunikacja werbalna. Nasze podejście analityczne może zapewnić wgląd i możliwości przyszłych badań w interaktywnej neuronauce społecznej.
Yasuyo Minagawa z Uniwersytet Keio w Japonii
„Wodospad ognia”. Piękno przyrody ściąga turystów do YosemiteAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas