Wydział Technologii Kosmicznych. AGH otwiera pierwszą taką jednostkę w Polsce

Wydział Technologii Kosmicznych to pierwsza jednostka tego typu wśród polskich uczelni oraz jedna z nielicznych w Europie. Nowy wydział rozpoczął działalność na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. AGH umożliwia studiowanie na studiach magisterskich w ramach trzech różnych specjalizacji.

Wydział Technologii Kosmicznych. AGH otwiera pierwszą taką jednostkę w Polsce.
Wydział Technologii Kosmicznych. AGH otwiera pierwszą taką jednostkę w Polsce.ESA, SpaceX, Firefly Aerospacemateriały prasowe

Sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija i jeśli chcecie się kształcić w tym kierunku, to w końcu jest to możliwe również w Polsce, a nie wyłącznie na zachodnich uczelniach. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ogłosiła uruchomienie nowej jednostki o nazwie Wydział Technologii Kosmicznych.

Wydział Technologii Kosmicznych na AGH w Krakowie

Wydział Technologii Kosmicznych to nowa jednostka uruchomiona przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, która dołącza do 17 wydziałów tej uczelni. Władze AGH wierzą, że pozwoli to na kształcenie specjalistów w kierunku prężnie rozwijających się technologii kosmicznych.

Sektor kosmiczny w Polsce rozwija się dynamicznie i ma coraz większe znaczenie. Polska jest aktywna w zakresie produkcji satelitów, rozwoju technologii aparatury badawczej stosowanej w kosmosie, badań kosmicznych oraz technik obserwacji Ziemi. Polskie firmy i instytucje uczestniczą w międzynarodowych projektach kosmicznych i współpracują z międzynarodowymi agencjami kosmicznymi. Z punktu widzenia naukowego, rozwój technologii kosmicznych jest niezwykle istotny dla postępu w dziedzinach takich jak inżynieria, fizyka, informatyka czy materiałoznawstwo. Poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych z technologiami kosmicznymi umożliwi prowadzenie badań, które mogą przynieść przełomowe odkrycia zarówno dla nauk podstawowych, jak i stosowanych. Z punktu widzenia gospodarczego, rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do generowania nowych miejsc pracy i tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, ale także w innych branżach, takich jak np. telekomunikacja, transport czy energetyka. Poszerzając naszą ofertę kształcenia dokładamy cegiełkę do skoku gospodarczego Polski w sektorze kosmicznym oraz gwarantujemy dostarczenie wyspecjalizowanej kadry
powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Kierunek Space Technologies i trzy specjalizacje studiów

Na Wydziale Technologii Kosmicznych uruchomiono kierunek o nazwie Space Technologies i są to studia magisterskie. AGH pozwoli je ukończyć z jedną z trzech specjalizacji:

  • Upstream - technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (satelity, systemy rakietowe);
  • Downstream - przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych;
  • Biomedical - wpływ warunków kosmicznych na organizm człowieka oraz systemy podtrzymania życia w kosmosie.
Prof. Jerzy Lis, Rektor AGH i prof. Tadeusz Uhl, dziekan nowej jednostki wraz ze studentami z działającego na Wydziale Technologii Kosmicznych koła naukowego SatLabNatalia Deynamateriały prasowe

Studia będą odbywały sięw całości w języku angielskim. Każda specjalizacja została przewidziana dla maksymalnie 12 studentów. Na uwagę zasługuje również kadra naukowa. Zajęcia będą prowadzone przez ekspertów z branży kosmicznej. Wśród nich są dr Michele Armano z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dr BHM Darukesha z Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) oraz dr Emma Gatti, geolożka kosmiczna oraz pracownica Jet Propulsion Laboratory i Caltech należących do agencji NASA.

AGH w Krakowie ma udział w różnych projektach kosmicznych

Warto dodać, że AGH ma swój udział w różnych ciekawych projektach kosmicznych. Studenci uczelni stworzyli m.in. niewielkiego satelitę HYPE, który ma wielkość kostki Rubika. Natomiast kilka miesięcy temu na dachu jednego z budynków zainstalowano dużą antenę do łączności z satelitami.

Możliwość kształcenia się w zakresie sektora kosmicznego jest więc naturalnym etapem rozwoju uczelni, która od dawna wykazuje zainteresowanie projektami z tej branży.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tajemnice grobowca Tutanchamona na cyfrowej wystawie w Londynie© 2025 Associated Press