Wystartował satelita BIOMASS agencji ESA. Misja ma polski wkład
BIOMASS to nowy satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, który jest częścią projektu Earth Explorers. Misja ma polski wkład, bo w przygotowania zaangażowano rodzimych inżynierów. Projekt agencji ESA ma na celu lepsze zrozumienie procesów, które zachodzą na Ziemi. Satelitę BIOMASS wyniesiono rakietą Vega-C.

Europejska Agencja Kosmiczna umieściła kolejnego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Jest nim BIOMASS będący częścią projektu Earth Explorers. Start odbył się we wtorek i misja zakończyła się sukcesem.
Satelita BIOMASS wystrzelony przez ESA w kosmos
Satelita BIOMASS został wystrzelony na orbitę okołoziemską we wtorek z wyrzutni na Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. W misji wykorzystano rakietę Vega-C firmy Arianespace. Był to czwarty start tej konstrukcji o wysokości 35 metrów.
Misja zakończyła się sukcesem. Satelita BIOMASS Europejskiej Agencji Kosmicznej znajdzie się docelowo na orbicie synchronicznej ze Słońcem na wysokości około 666 kilometrów. Duży wkład w tym projekcie mają polscy inżynierowie z firmy GMV.
Specjaliści z GMV pracowali przy tym projekcie od lat (dokładnie od 2014 r.). Polscy inżynierowie brali udział w planowaniu misji oraz rozwoju oprogramowania, które posłuży do przetwarzania danych zbieranych przez satelitę. Następnie będą one przesyłane na Ziemię.
To pierwszy tego rodzaju satelita, który wykorzystuje radar pracujący w paśmie P. Umożliwia przenikanie przez gęste warstwy koron drzew tropikalnych, co pozwala na generowanie trójwymiarowych map biomasy leśnej
Celem misji BIOMASS jest zbieranie danych z lasów, w tym związanych z zachodzącymi w nich procesach i udziale w cyklu węglowym na Ziemi. Projekt zakłada, że potrwa to co najmniej pięć lat. W ten sposób uda się uzyskać informacje o biomasie leśnej. Satelita waży 1250 kg i ma 12-metrową antenę.
Europejska Agencja Kosmiczna realizuje projekt Earth Explorers
Satelita BIOMASS jest częścią większego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Earth Explorers. Celem programu jest lepsze poznanie oraz zrozumienie procesów zachodzących na Ziemi i wpływu na nie przez człowieka.
Poznanie tych procesów i wpływu ludzi jest konieczne, aby można było wdrożyć odpowiednią politykę przeciwdziałania kryzysowi zmiany klimatycznej. Pierwszym satelitą ESA w ramach tej inicjatywy był wystrzelony w 2009 r. GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer). Później wysłano kilka kolejnych. BIOMASS jest ostatnim z dotychczasowych.