F-35 będą naśladowały zachowanie chińskich maszyn

Pierwsze maszyny V generacji F-35 zostały oddelegowane do specjalnej eskadry i będą symulować zachowanie i taktyki używane przez chińskie odpowiedniki, aby w ten sposób lepiej przygotować się do potencjalnej walki. Pokazuje to, że pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to Chiny pozostają głównym przeciwnikiem Stanów Zjednoczonych.

65 "Agresywna" Eskadra (Aggresor Squadron) został reaktywowana i zostanie wyposażona w myśliwce V generacji F-35, które będą symulować zachowanie oraz taktyki chińskich samolotów V generacji. Zadaniem amerykańskich pilotów będzie nauczenie się tego, jak chińscy piloci wykorzystują swoje maszyny. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystają przekazując informacje pilotom z innych jednostek oraz swoim sojusznikom.

Amerykańscy dowódcy tłumaczą, że ze względu na zagrożenie stwarzane przez Chiny, oraz postępujący rozwój myśliwców szóstej generacji konieczne było wyznaczanie myśliwców V generacji do poznania zdolności samolotów używanych przez chińskich pilotów. Jest to element zaawansowanego treningu dla myśliwców piątej generacji, który przyjęło Dowództwo Sił Powietrznych. Wcześniej eskadra była uzbrojona w samoloty F-15 oraz F-16.

Reklama

F-35

F-35 to najnowocześniejszy samolot sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Zbudowane w technologii stealth maszyny 5-tej generacji powoli zastępują inne amerykańskie samoloty, takie jak: F-15, F-16 i F-18. Wchodzą również na użytek państw członkowskich. Ich zakup niedawno ogłosiła m.in. Polska. Samoloty te dostępne są w wersji A - dla wojsk powietrznych, B - pionowego startu i lądowania oraz C -dla amerykańskiej marynarki wojennej i mają zastąpić F-15, F-16 i F-18.

J-20

J-20 jest trzecim na świecie operacyjnym myśliwcem piątek generacji po F-22 i F-35. Samolot tej generacji posiada technologie opracowane w pierwszej połowie XXI wieku, zatem są to najbardziej zaawansowane maszyny na świecie. W obrębie używanych technologii jest m.in. technologia stealth (obniżonej wykrywalności), zaawansowane funkcje awioniki, czy zintegrowane systemy komputerowe. Szczegółowe informacje dotyczące tej maszyny są oczywiście tajne.

W skład uzbrojenia mogą wchodzić zarówno pociski powietrze-powietrze krótkiego, jak i dalekiego zasięgu. Samolot może także wystrzeliwać pociski przeciwradiolokacyjne i rakiety typu powietrze-ziemia. J-20 posiadają zdolność "supercruise", co oznacza, że mogą latać z prędkościami naddźwiękowymi przez dłuższy czas. Zasięg tego samolotu szacuje się na ponad 5000 km. Może osiągnąć pułap 20 km.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | USA | F-35 | J-20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy