Najnowszy rosyjski czołg T-90M zniszczony przez Ukraińców

Rosjanie utracili czołg podstawowy T-90M. Jest to najnowszy czołg w arsenale Putina, posiadający wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych i potężne uzbrojenie. Rosyjskie siły zbrojne posiadają ich od 40 do 70, więc utrata każdego z nich jest bardzo bolesna. To pierwsza odnotowana strata tego pojazdu w Ukrainie.

Czołg podstawowy T-90M. Co to za maszyna?

Wrak maszyny został zidentyfikowany przez zajmujących się wojną w Ukrainie autorów bloga Oryx, którzy starają się identyfikować i prowadzić statystykę strat armii ukraińskiej i rosyjskiejCzołgi T-90M pojawiły się w Ukrainie pod koniec kwietnia. To najnowsza modyfikacja czołgu T-90, która powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego o kryptonimie Proryw-3 i stanowi wariant rozwojowy T-90/T-90A.

Najważniejszym założeniem była znacząca poprawa głównych parametrów decydujących o wartości bojowej czołgu, tzw. siły ognia, przeżywalności i charakterystyk trakcyjnych. Ponadto czołg został wyposażony w dodatkową elektronikę, która miała pozwalać na działanie w środowisku sieciocentrycznym i korzystanie z przewagi, jakie daje mu szybka wymiana informacji taktycznej.

Reklama

Główna zmiana nastąpiła wraz ze stworzeniem nowej wieży, która ma konstrukcję spawaną i sześciokątny narys. Od wież zastosowanych w innych modelach rodziny T-90 różni się też układem otworów do wprowadzenia głowic urządzeń celowniczych, obecnością niszy i płaską tylną ścianą zamiast dotychczasowej giętej. Wprowadzono między innymi peryskop dowódcy PK PAN-360 stopni z urządzeniem termowizyjnym, celownik PNM Sosna-U dla działonowego i nowy komputer kierowania ogniem Kalina z systemem nawigacji GLONASS i zintegrowanym systemem informacji bojowej.

T-90M posiada wzmocniony przedni pancerz oraz modułowy pancerz reaktywny 4S23 Rielikt. Czołg został również wyposażony w nowe dłuższe i ulepszone działo 2A82-1M 125 mm z zapasem 43 pocisków. Takie samo działo jest używane również przez nowy prototypowy czołg T-14 Armata. Pracę nad T-90M rozpoczęto w 2004 roku. Pierwszy raz został zaprezentowany w Niżnym Tagile w ramach VIII Międzynarodowej Wystawy Uzbrojenia.

T-90M miał być czołgiem, który usuwał znane wady z poprzednich wersji maszyn, jak chociażby system przeładowania i ładowania amunicji, która była ulokowana tak, że często trafienie kończyło się wybuchem zgromadzonych pod wieżą pocisków.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób nowa rosyjska maszyna została zniszczona przez Ukraińców.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna w Ukrainie | T-90M | czołg podstawowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy