Ogromne ćwiczenia wojskowe w Polsce. To sprawdzian dla sił NATO
Pierwszego maja ruszyły ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) oraz SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. Potrwają do 26 maja. W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu.
Dowodzić całością sił zaangażowanych w ćwiczenia będzie V Korpus Sił Zbrojnych USA. Głównym ich celem jest sprawdzenie zdolności współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Jednym z ćwiczonych elementów będzie przemieszczanie się na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.
Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 17. Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej, 2. Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Chemicznego, 9. Brygady Kawalerii Pancernej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W ćwiczeniu uczestniczyć będą samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.
Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. na obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu.
Podczas ćwiczeń SR22, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operacje powietrznodesantową. 550 polskich żołnierzy szkolić będzie się na terytorium Litwy i Łotwy, razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi.
Ważną rolę do odegrania mają również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie oni najlepiej znają teren, więc nie tylko będą współdziałać, ale również wspierać jednostki wykonujące zadania w ramach ćwiczeń. Będą oni chronili wyładunek oraz zabezpieczali przemieszczanie sił i środków pododdziałów pancerno-zmechanizowanych. Ponadto WOT będzie wspierać działania jednostek ogólnowojskowych w rejonach przygotowania do przeprawy i miejscach forsowania przeszkód wodnych.
DE22 i SR 22 należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych. Przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy. W obecnej sytuacji są również demonstracją solidarności i przywiązania do obrony flanki wschodniej.
Z powodu odbywających się ćwiczeń pojawiły się również ostrzeżenia o ruchu kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami w większości województw w Polsce, które mają być eskortowane przez Żandarmerią Wojskową. Władze apelują, by nie publikować w sieci zdjęć przedstawiających wojsko, publikacja może mieć negatywne skutki dla naszego bezpieczeństwa.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.