Jak wstawić spis treści w Wordzie i innych popularnych dokumentach?

Spis treści powoduje, że opracowanie, które stworzyliśmy, staje się czytelne, przejrzyste i pozwala czytelnikowi szybko znaleźć interesujący go fragment. Znane programy pozwalają wstawić go w zasadzie za pomocą 2-3 kliknięć. Zobacz jak.

Tworzenie treści towarzyszy nam od wczesnych etapów edukacji, poprzez wiele etapów kariery zawodowej. Prace semestralne, dyplomowe, raporty, zestawienia, opracowania, oceny, biznesplany... przykładów można mnożyć. Ale wszędzie można znaleźć wspólny mianownik. Oprócz wskazanej jakości pod względem merytorycznym oczekuje się, aby wszystkie przygotowywane przez nas dokumenty były czytelne. Zwłaszcza gdy musimy je przedłożyć innym osobom.

Na czytelność opracowania składa się wiele elementów, wśród których wymienić można odpowiednie podpisy zdjęć, grafik i tabel, czytelne wykresy, czasem zastosowanie kolorów, odpowiedniej wielkości i jakości czcionki.

Reklama

Gdy całość ma więcej niż kilka stron, które w ciągu chwili można przejrzeć, warto zastanowić się nad wstawieniem spisu treści. Są zwolennicy umieszczania go na początku, a niektórzy wolą na końcu. Tak czy inaczej, jego obecność pozwoli szybko znaleźć interesujący czytelnika fragment.

Zrobienie spisu treści nie jest w zasadzie trudne. Wystarczy przejrzeć pracę, spisać tytuły, numery stron, a następnie spisać je na osobnej kartce i wstawić za stroną tytułową. Ale można zrobić to szybciej i łatwiej.

Jak wstawić spis treści w Wordzie?

Aby wstawić spis treści w MS Word, warto zadbać o kilka szczegółów już podczas pisania, aby jego wstawienie można było zrobić na koniec jednym kliknięciem. Chodzi o odpowiednie ustawianie nagłówków.

Aby to zrobić, warto na bieżąco zaznaczać nagłówek. W okienku, które pojawi się obok kursora (jeśli się nie pojawi, kliknij prawym przyciskiem myszy), z prawej strony dostępne są Style. Trzeba kliknąć lewym przyciskiem myszy, a następnie wybrać Nagłówek. Powinien być dostępny jako jedno lub dwa okienka na samej górze. Test nieco się powiększy i zmieni kolor. Oczywiście później zarówno kolor, wielkość, jak i czcionkę można edytować według uznania. Powtarzamy tak z tytułem każdego akapitu.

Aby wstawić spis treści w Wordzie, klikamy lewym przyciskiem myszy we fragmencie opracowania, w którym ma być on wstawiony, a następnie na pasku opcji na samej górze wybieramy Odwołania, z lewej strony Spis treści i wstawiamy jeden z wybranych.

Jak wstawić spis treści w Dokumencie Google?

Pracując w Dokumencie Google, również warto zadbać o zaznaczanie tytułów akapitów na bieżąco. Aby to zrobić, należy zaznaczyć wybrany fragment, w opcji Formatuj wybrać Style akapitu, Podtytuł i Zastosuj styl "Podtytuł".

Chcąc wstawić spis treści w Dokumencie Google, klikamy lewym przyciskiem myszy w wybrane miejsce w tekście i z paska zadań wybieramy Wstaw, Spis treści i wybieramy jeden z dostępnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft Word | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy