7 miejsc w Polsce na jednodniowy wypad. Gdzie wyjechać na majówkę?

Jeżeli macie krótki urlop (lub nie macie go wcale i czekacie na weekend), to z pewnością zależy wam na miejscu, do którego warto się wybrać "na szybko". O ile egzotyka i zagraniczne podróże wymagają nieco więcej czasu, to w Polsce da się spędzić świetny urlop w jeden dzień. Wystarczy wybrać miejsca, do których dotrzecie szybko, a atrakcje turystyczne będą na wyciągnięcie ręki.

Zamek Czocha i inne atrakcje w Polsce na krótki urlop.
Zamek Czocha i inne atrakcje w Polsce na krótki urlop.Piotr Dziurman/REPORTEREast News

Długi weekend majowy i krótki urlop w Polsce

Mając do dyspozycji jeden weekend lub dzień na wyjazd (np. majówkę) często odnosimy wrażenie, że nie za bardzo mamy się gdzie ruszyć. Jeden lub dwa dni mogą być zbyt krótkim okresem na wypad za granicę, nie wspominając o żadnych wczasach czy wyprawach licznych w wielu kilometrach.

Nie oznacza to jednak, że nie da się spędzić krótkiego urlopu w niezwykle ciekawy sposób. W Polsce mamy sporo miejsc na jednodniowy wypad, w który ciężko o nudę, a liczne i interesujące atrakcje turystyczne sprawią, że będzie to niezwykle dobrze spożytkowany czas. Przygotowaliśmy krótką listę najciekawszych miejsc na weekendowy (lub krótszy) wypad w Polsce.

Rogalin, czyli pałac w jeden dzień

W Wielkopolsce nieopodal Poznania i Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się wieś Rogalin. Nie jest to jednak atrakcja wyłącznie dla mieszkańców stolicy województwa, ponieważ sama miejscowość przyciąga odwiedzających z całej Polski. Co najważniejsze, jest to świetny cel na jednodniowy wyjazd.

Pałac w Rogalinie to świetny sposób na jednodniowy urlop.Marek BAZAK/East NewsEast News

Najważniejszą atrakcją turystyczną jest Pałac w Rogalinie, który został wybudowany przez Kazimierza Raczyńskiego w XVIII wieku. Skrywający w sobie wiele dzieł malarskich różnych artystów pałac to prawdziwa perła okolicy, otoczona parkiem i nie tylko - obok znaleźć można kościół im. Świętego Marcelina z mauzoleum Raczyńskich. Budowla była wzorowana na rzymskim Maison Carrée i jest godna uwagi. Sam pałac i kościół dzieli 700 metrów.

Wycieczka do Kórnika na jeden dzień. Zamek z duchem i arboretum

Nieważne jakie „u”, ważne, że to tu - tak zwykło się komentować Kórnik, czyli małe miasteczko położone kilkanaście kilometrów na południe od Poznania i znajdujące się w pobliżu wspomnianego Rogalina. Skoro byliśmy już przy zwiedzaniu pałacu, to dlaczego by nie wybrać się do Zamku w Kórniku? Ten stanowi jedną z wizytówek miasta, a jednym z jego symboli jest duch Białej Damy. Duch o tyle niezwykły, że niezbyt skory do straszenia.

Zamek w Kórniku na weekend?fot Przemyslaw Graf/ReporterEast News

Do zamku z centrum można dostać się promenadą spacerową zlokalizowaną przy jeziorze, a po zwiedzaniu budowli sprzed wieków koniecznie trzeba udać się do pobliskiego arboretum. Jest to największe w Polsce (i czwarte w Europie) miejsce tego rodzaju, w którym znaleźć można tysiące gatunków drzew i krzewów. Sporo tam również egzotyki, bo niektóre z roślin sprowadzone zostały z najodleglejszych zakątków globu. Jednodniowa wycieczka do Kórnika z pewnością pozwoli na zapoznanie się z tymi atrakcjami.

Zamek Czocha. Świetny na majówkę i nie tylko

Z Wielkopolski przenieśmy się na Dolny Śląsk, a konkretniej do polskiej części Górnych Łużyc w okolice miejscowości Sucha. To właśnie tam znajduje się Zamek Czocha, jedna z najbardziej kojarzonych atrakcji turystycznych regionu, jak i zapewne całego kraju.

Budowla gościła nie tylko na pocztówkach czy zdjęciach, ponieważ w tym miejscu kręcono sporo filmów i seriali - lokalizację wykorzystano m.in. przy okazji produkcji polskiego "Wiedźmina".

Zamek Czocha wybudowano w 1247 roku, a od tego czasu przetrwał mimo licznych perturbacji natury historycznej. Jak to z reguły bywa, jednym z trudniejszych okresów była II Wojna Światowa, jak i lata późniejsze. Mówiono, że to właśnie tu znajdowała się tajna szkoła szyfrantów Abwehry - Twierdza Szyfrów, mówi wam to coś? Podobno przez pewien czas na terenie zamku hodowano nawet świnie. Dziś zabytek jest w dobrym stanie, zapraszając do licznych komnat i tajemniczych tuneli rzesze turystów. Tani i szybki sposób na majówkę lub urlop? Zamki i pałace w Polsce nadają się do tego znakomicie.

Kopalnia Soli Wieliczka na weekend majowy

Zwiedzanie Kopalni Soli "Wieliczka" w jeden dzień to zasadniczo świetny pomysł. Będąc w Krakowie lub okolicy można bez problemu wyskoczyć do oddalonej o 16 kilometrów od miasta kopalni. To tam przeżyjemy świetną przygodę w podziemiach. Majówka i krótki urlop w Wieliczce to również możliwość skorzystania z szeregu atrakcji i udogodnień dostępnych na terenie obiektu.

Kopalnia Soli "Wieliczka" otwiera na nowo Podziemną Trasę Górniczą.Albin Marciniak/East NewsEast News

Dla przykładu, nie tak dawno ponownie otwarto Podziemną Trasę Górniczą, której przebycie okraszone jest poznawaniem tajników pracy górników czy rozświetlaniem sobie drogi przy pomocy specjalnej lampy. Nie zabraknie również mapy, wszak podziemia kopalni soli to nie promenada spacerowa. Nie ma się jednak o co martwić - rodziny z dziećmi również są tam mile widziane!

Szlak Orlich Gniazd idealny na majówkę

Od województwa śląskiego do małopolskiego ciągnie się pas wyżyn nazywanych Jurą Krakowsko-Częstochowską. Poza widokami i ciekawymi formacjami skalnymi, świetną ozdobą i celem wypraw turystów jest Szlak Orlich Gniazd, czyli wyjątkowa atrakcja turystyczna do poznania pieszo lub na rowerze. Cóż, aktywny wypoczynek to również dobry sposób na jednodniowy urlop.

Ruiny zamku na Szlaku Orlich Gniazd.fot Przemyslaw Graf/ReporterEast News

Tylko od nas zależy, ile czasu spędzimy na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i samym Szlaku Orlich Gniazd. Wycieczka może przybrać formę jednodniowego wypadu lub spędzenia nawet całej majówki. Tak naprawdę krótki urlop w tym miejscu to tylko przedsmak, dzięki któremu będziemy chcieli wrócić po więcej. Do najbardziej znanych atrakcji na szlaku należy zaliczyć Zamek Ogrodzieniec czy miejscowość Olsztyn nieopodal Częstochowy - to właśnie tam znajdują się ruiny z powyższej fotografii.

Skoro jednak został wspomniany Zamek Ogrodzieniec, to nie sposób pominąć ciekawostki odnoszącej się (ponownie) do uniwersum Wiedźmina. To właśnie tam kręcono ujęcia do scen Bitwy pod Sodden. Tym razem mowa oczywiście o produkcji realizowanej przez Netfliksa. Mi przypomina trochę Kaer Morhen... W każdym razie, ciekawe miejsca na śląsku to idealny kierunek na szybki wypad.

Krótki urlop na Mazurach

Kraina polskich jezior, czyli około 3000 zbiorników wodnych czekających na turystów chcących zaznać sztuki żeglarstwa, pływania kajakiem czy pieszych lub rowerowych wycieczek - czy może być coś lepszego? Ponownie jak w przypadku Szlaku Orlich Gniazd tak i na Mazurach spędzić można 1 dzień lub długie tygodnie - a nawet i resztę życia, wszak jest tam po prostu pięknie.

Podczas mazurskiej wyprawy nie sposób nie dotrzeć do Mikołajek lub Giżycka i podziwiać okalających miejscowości licznych jezior. Co ważne, Mazury to nie tylko gratka dla pragnących ciszy i spokoju. Region ten pełen jest pomników historii rodem z II Wojny Światowej, dlatego miłośnicy tego okresu z pewnością znajdą coś dla siebie.

Krótki urlop w tej okolicy nie musi jednak być związany ściśle z jeziorami. Na jeden dzień można przecież wyskoczyć do Olsztyna. Ot, choćby po to, aby móc podziwiać wyjątkowy Zamek Kapituły Warmińskiej, który został utrzymany w gotyckim stylu, a jego budowa datowana jest na połowę XIV wieku.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.Albin Marciniak/East NewsEast News

Ciekawą rzeczą w kontekście Mazur i Warmii jest... relatywnie niskie zanieczyszczenie światłem, co pozwala na obserwacje nocnego nieba. Jeżeli wybierzemy się w kierunku oddalonym od miast, to naszym oczom może ukazać się niezwykły kosmiczny pejzaż. Warto mieć to w pamięci np. z okazji Nocy Perseidów.

Szczecin na jeden dzień? Jeszcze jak!

Wydaje się, że rankingi ciekawych miast do odwiedzenia w Polsce często są w pewien sposób wybrakowane. Chodzi oczywiście o te, w których na próżno szukać Szczecina. To błąd, ponieważ wielowiekowe miasto ma do zaoferowania naprawdę sporo - nawet, gdy jedziemy tam tylko na 1 dzień lub weekend. Weźmy na przykład wyjątkową architekturę czy sam plan miasta.

Muzeum Narodowe w Szczecinie.Marek BAZAK/East NewsEast News

Nie bez powodu nazywano Szczecin "Paryżem północy", gdyż ze względu na swój charakterystycznym układem ulic miasto przypominało stolicę Francji. To nie jedyny atut tego miejsca. Można tam wybrać się na kultowe Wały Chrobrego, a po odpoczynku odwiedzić np. pobliskie Muzeum Narodowe, które wrażenie robi samym budynkiem, a przecież w środku czekają nas kolejne atrakcje.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas