Nowe atrakcje w Polsce. Co zwiedzić w województwie śląskim?

Wybieracie się na urlop w okolice Częstochowy, Katowic czy na południe województwa śląskiego? Zobaczcie, jakie nowe atrakcje przygotowano dla turystów.

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy
Zamek w Olsztynie k. CzęstochowyMarcin Szala/CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en)Wikimedia

Województwo śląskie wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z przemysłem. Ale jest tam mnóstwo interesujących miejsc do zwiedzania, od znanej w całym kraju Częstochowy, przez Katowice po przepiękny Beskid Śląski z dobrze znanymi bazami turystycznymi takimi jak Bielsko-Biała, Wisła czy Ustroń. Jest tu również bardzo duża liczba jezior.

Natomiast turyści, którzy chcą mieć większy kontakt z historią i kulturą mają do wyboru muzea, zamki, szlak architektury drewnianej, czy słynną radiostację gliwicką, która była miejscem prowokacji hitlerowskiej w przeddzień II wojny światowej. Ciężko w skrócie wymienić wszystkie atrakcje tego niezwykłego regionu Polski.

Napływ turystów i chęć przyciągnięcia nowych sprawia także, że nieustannie pojawiają się kolejne atrakcje. A tych kilka oddano pod koniec 2023 i w 2024. Zobaczcie sami.

Co zwiedzić w Bielsku-Białej: Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO

Działająca w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych instytucja jest połączeniem nowoczesnego muzeum i parku rozrywki. Otwarte w weekend 25/26 maja centrum ma przywodzić na myśl typowe ekspozycje wystawiennicze ulokowane przy zagranicznych studiach filmowych.

OKO, czyli Obszar Kreacji Obrazu jest największą tego typu inwestycją w Polsce, a nawet w tej części Europy, jak zapewniał w ubiegłym roku Urząd Miasta w Bielsku-Białej.

Co zwiedzić w Sosnowcu: Egzotarium

Pierwszy budynek egzotarium (na który składały się palmiarnia i akwarium) wzniesiono w latach 50. XX w. W oddanym pod koniec 2023 r. nowym obiekcie można podziwiać palmiarnię podzieloną na strefy klimatyczne oraz olbrzymie akwaria, z tropikalną fauną. Znalazły się również terraria z licznymi gadami i owadami, zobaczyć można również ptaki. Najwyższy poziom zajmuje sala edukacyjna, przestrzeń wystawiennicza, kino edukacyjne oraz kawiarnia. Na zewnątrz podziwiać można także biotop Przemszy. Wzdłuż elewacji wybudowano zbiornik, gdzie utworzono rodzime zbiorowisko szuwarowe.

Co zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju: Galeria Sztuki Współczesnej "Łazienki III"

Budynek Łazienki III zbudowano około 1920 roku, stanowi integralną część zabytkowego Parku Zdrojowego. Początkowo oferowano tam zabiegi wodolecznicze i elektrolecznicze. Po wojnie funkcjonował tam Zakład Przyrodoleczniczy. Obiekt w 1993 roku wpisano do rejestru zabytków. Teraz, po przebudowie obiekt Miejskiego Ośrodka Kultury będzie promować sztukę współczesną poprzez wystawy, warsztaty fotograficzne oraz oferować miejsce do obserwacji nieba i przyrody.

Co zwiedzić w Wiśle: Osada Habsburska

Chcecie przenieść się w czasy Habsburgów? W 2024 roku w Wiśle pojawiła się osada składająca się z dwóch budynków utrzymanych w stylu alpejskim, która jest żywym muzeum opowiadającym o codziennym życiu mieszkańców Wisły za panowania wspomnianej dynastii.

Co zwiedzić w Olsztynie k. Częstochowy: Zamek

Górujące nad Olsztynem ruiny zamku ciężko uznać za nową atrakcję. Zamek, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się na początku XIV w., położony jest na szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ale dzięki prowadzonym tam pracom mającym na celu powstrzymanie efektów naturalnej erozji i przywrócenie (przynajmniej częściowo) dawnej świetności może stać się jeszcze większą atrakcją dla turystów odwiedzających to miejsce.

Dzięki pracom archeologicznym odkopano studnię, a nawet wybudowano dwie sale, w których będzie prezentowana historia zamku i jego procesu restauracji. Co ciekawe, podczas prac konserwatorskich  wyszło na jaw, że Baszta Studzienna została zbudowana bez fundamentów i cała jej konstrukcja od stuleci powoli osuwa się po stoku. Natomiast wszyscy miłośnicy ruin mogą być spokojni. Jak informuje Zamek Królewski, nadrzędnym założeniem prac jest brak zmiany sylwety zamku, zachowanej jako trwała ruina.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas