Turysta, który zniszczył Koloseum, twierdzi, że nie był świadomy znaczenia zabytku
Turysta, który wyrył za pomocą klucza napis na prawie 2000-letnim Koloseum w Rzymie we Włoszech, twierdzi, że nie wiedział, jak stary jest ten zabytek. W liście z przeprosinami napisanym do burmistrza Rzymu napisał, że dopiero teraz zdał sobie sprawę z „powagi popełnionego czynu”.
Turysta odpowiedzialny za zniszczenie Koloseum przeprasza
Turysta z Anglii, który oskarżony został o zbezczeszczenie włoskiego Koloseum, napisał list z przeprosinami do burmistrza Rzymu. Pisze w nim, że był „zawstydzony”, gdy dowiedział się o starożytności amfiteatru i nie zdawał sobie sprawy z wieku starożytnego zabytku.
Zidentyfikowanie turysty, który bezmyślnie wyrył kluczem napis na starożytnym Koloseum, nie trwało długo. Okazał się nim 27-letni instruktor fitness mieszkający w Bristolu w Anglii. Nagarnie jak za pomocą klucze ryje napis „Ivan + Haley 23” na prawie 2000-letnim zabytku wywołało ogromne oburzenie na całym świecie.
Film został pierwotnie udostępniony na YouTube. Włoski minister kultury, Gennaro Sangiuliano udostepnił to nagranie na swoim Twitterze wyrażając głębokie oburzenie i obiecując, że sprawca zostanie zidentyfikowany i ukarany zgodnie z prawem obowiązującym we Włoszech.
Nieznajomość rzeczy szkodzi
Policji zajęło zaledwie 5 dni, aby zidentyfikować sprawcę wandalizmu, którego włoska policja wyśledziła w Anglii. Ivanowi Dymitrowi grozi do 16 000 dolarów grzywny i pięć lat więzienia. Przerażony całą sytuacją Ivan postanowił napisać list z przeprosinami do burmistrza Rzymu oraz prokuratury. Został on opublikowany we włoskiej gazecie „Il Messaggero” w środę.
W liście przede wszystkim podkreśla, że nie miał świadomości tego, jak starożytne jest Koloseum oraz powagi popełnionego czynu.
Tymi liniami chciałbym skierować moje szczere i szczere przeprosiny do Włochów i całego świata za szkody wyrządzone w majątku, który w rzeczywistości jest dziedzictwem całej ludzkości. Z głębokim zażenowaniem dowiedziałem się o starożytności pomnika dopiero po tym, co niestety się wydarzyło.
Adwokat Ivana tłumaczy, że chłopak jest „prototypem obcokrajowca”, który jest głęboko przekonany o wolności panującej w Europie, gdzie wszystkie czyny są dozwolone, nawet te, za które w swoim kraju zostałby surowo ukarany.
Dymitrow w liście wyraża również swoje głębokie uznanie dla tych, którzy: „z oddaniem, troską i poświęceniem strzegą nieocenionej wartości historycznej i artystycznej Koloseum.”
Władze mają nadzieję, że rozpowszechnienie incydentu oraz adekwatne do sytuacji ukaranie Ivana uchroni inne zabytki przed bezmyślnym ich dewastowaniem. Nieznajomość rzeczy nie jest usprawiedliwieniem dla popełniania bezmyślnych czynów.