Ogród, pelargonie i begonie są dobre dla twojego mózgu
Ogrodnictwo to nie tylko przyjemność, ale także narzędzie terapeutyczne mające wpływ na stan zdrowia. Badania wskazują, że opieka nad roślinami wspomaga inteligencję i funkcje poznawcze, co w szczególności jest korzystne dla osób starszych.

Ogrodnictwo przynosi ogromne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet potencjalnie przedłuża ludzkie życie, jak dowodzą badania. To relaksujące hobby polecane jest wszystkim, a szczególnie osobom w starszym wieku, którym może pomóc z demencją.
Prace w ogrodzie korzystnie wpływają na demencję
W 2015 roku Norwegia jako jedno z pierwszych państw stworzyła krajowy plan opieki nad osobami z demencją. Gospodarstwa opiekuńcze zostały połączone z krajowymi strategiami, oferując osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych prace rolnicze i ogrodowe, które mają pomagać w zawieraniu więzi społecznych, rutynie i stymulacji umysłowej.
Nowe badanie wykazuje, że istnieje związek między ogrodnictwem a zmianami w inteligencji w ciągu naszego życia. Porównano wyniki testów na inteligencję uczestników w wieku 11 i 79 lat. Okazało się, że osoby, które spędzały czas w ogrodzie, wykazały większą poprawę zdolności poznawczych w ciągu całego życia niż osoby, które tego nie robiły.
- Uczestnictwo w projektach ogrodniczych, zdobywanie wiedzy o roślinach i ogólna pielęgnacja ogrodu wymagają złożonych procesów poznawczych, takich jak pamięć i funkcje wykonawcze - powiedziała w komunikacie prasowym Janie Corley, główna prowadząca badania.
Henreitte Bringsjord, której rodzice założyli farmę opiekuńczą, twierdzi, że ogrodnictwo pomaga starszym ludziom, ponieważ mogą od razu zobaczyć rezultaty swojej pracy. W dodatku, ponieważ jest to praca grupowa, osoby zmagające się z utartą pamięci mogą w łatwy sposób przypomnieć sobie, co robić, jeśli zapomną - wystarczy, że zobaczą, jakie prace wykonują inni.
Zasada "użyj lub strać". Jak ogrodnictwo nam pomaga?
Koncepcja "użyj lub strać" zakłada, że jeśli obwody neuronowe nie są aktywnie zaangażowane w wykonywanie działań przez dłuższy czas, zaczynają się degradować. Zajmowanie się ogrodem aktywuje złożone procesy poznawcze, m.in. pamięć, kreatywność, podejmowanie decyzji i funkcje wykonawcze, więc pomaga zachować sprawność umysłową w starszym wieku i opóźnia lub zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.
Udowodniono ponadto, że kontakt z naturą łagodzi stres, obniża ciśnienie krwi, poprawia koncentrację i sprzyja aktywności fizycznej. Jest to więc pomocne nie tylko w regeneracji organizmu, ale także zapobiega przewlekłym chorobom związanym ze starzeniem się.
Według Rogera Ulricha, światowego eksperta w projektowaniu systemów opieki zdrowotnej i profesora architektury na Uniwersytecie Chalmersa, samo patrzenie na drzewa i inne rośliny, nawet za oknem, może zmniejszyć ból, zwiększyć pozytywne emocje i wzmocnić koncentrację. Zasugerował, że reakcje te spowodowane są ewolucją - wychodzenie ze stresu w naturalnych warunkach było korzystne genetycznie, więc tendencja ta, przekazywana z pokolenia na pokolenie, wyjaśnia, dlaczego nawet niewielkie dawki natury są pomocne w poprawie samopoczucia współczesnych ludzi.