Kosmos

Ciemna materia zmienia podstawowe parametry fizyczne?

​Pewne stałe fizyczne - jak prędkość światła w próżni czy stała grawitacyjna - są niezmienne w czasie. Jako pierwszy zakwestionował to Paul Dirac w 1937 r., teraz jego śladem poszli kolejni naukowcy.

Zespół uczonych pod kierownictwem Jewgienija V. Stadnika i Victora V. Flambauma z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadził badania, które wykazują, że ciemna materia może powodować oscylację stałych fizycznych. Założenie jest jedno: cząstki ciemnej materii muszą wchodzić w interakcję z cząstkami materii widzialnej.

Do przeprowadzenia badań fizycy założyli, że ciemna materia składa się z lekkich cząstek oddziałujących w sposób słaby. Tuż po Wielkim Wybuchu była ich ogromna liczba, jednak z czasem drastycznie ona zmalała, a dzisiaj przejawia się tylko pod postacią ciemnej materii. A na przestrzeni lat, ciemna materia oddziaływała na materię widzialną, przez co zmieniała podstawowe parametry fizyczne.

Powyższe rozważania są czysto teoretyczne, ale dzięki nim w końcu może się udać zagadkę życia. Wciąż tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego pojawiło się ono tu - na Ziemi, a nie w innym zakątku wszechświata.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciemna materia | Kosmos | Fizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy