Inspirowany bakteriami robot do zadań specjalnych pod wodą
Inspirowany mikroorganizmami robot ZodiAq wygląda jak wielka bakteria wyposażona w macki. To dlatego, że ta maszyna, która może być wykorzystana do zadań specjalnych pod wodą, ma 12 ramion podobnych do wici umożliwiających bakteriom ruch. Do czego taki robot się przyda?

Inspirowany bakteriami robot. Wygląda, jakby miał macki i sprawdza się pod wodą
Anupa Teejo Mathew z Khalifa University w Abu Dhabi wraz z grupą innych badaczy opracował ZodiAq - robota inspirowanego mikroorganizmami, a konkretnie charakterystycznym elementem wielu z nich, który pozwala im na ruch. ZodiAq to elastyczna konstrukcja z 12 ramionami przypominającymi wici, czyli włoskowate wyrostki, które zapewniają ruchliwość organizmom takim jak np. bakteria .
Ten drobnoustrój używa wici do przemieszczania się przez żołądek w celu dotarcia do punktu, gdzie będzie możliwość kolonizowania nabłonka. Niedawno opracowany inteligentny robot mimo inspiracji m.in. bakteriami ma działać nie na szkodę, a na pożytek nauce.
ZodiAq to robot do pracy w głębinach. Nietypowy wygląd i wiele możliwości
Robot wyposażony jest w system sensoryczny, który pozwala pozyskiwać informacje np. o głębokości, a do tego ma modem akustyczny do komunikacji. Opracowano do niego uproszczony model sterowania, który umożliwia inteligentne i adaptacyjne poruszanie się w środowisku wodnym.
Eksperymenty z prototypem wykazały zdolność robota do utrzymywania stabilności i precyzyjnego ruchu, nawet gdy otoczenie jest dynamiczne. ZodiAq wykazał w testach zadowalającą zdolność do pełzania pod wodą i możliwość przeprowadzania dzięki temu inspekcji środowisk morskich. ZodiAq wnosi znaczący wkład w dziedzinę miękkiej robotyki podwodnej, oferując bezpieczne, efektywne i ekologiczne rozwiązania do eksploracji podwodnej, twierdzą autorzy projektu.

- Rozległe oceany, pokrywające ponad 70 proc. powierzchni Ziemi, są królestwem o niezrównanym potencjale i krytycznym znaczeniu dla środowiska. Wody te, pełne różnorodnych ekosystemów, są niezbędne nie tylko dla życia morskiego, ale także dla zdrowia planety i dobrobytu miliardów ludzi. W tym kontekście rozwój i wdrażanie bezzałogowych podwodnych pojazdów zdalnie sterowanych (ROV) ma ogromne znaczenie - zaznaczają twórcy robota w artykule na Arxiv.
Robot do zadań specjalnych pod wodą. Do czego może się przydać ZodiAq?
ZodiAq inspirowany wiciami bakterii ma kilka potencjalnych zastosowań. Dzięki swojej elastyczności i zdolności do precyzyjnego poruszania się ZodiAq może być używany do inspekcji trudno dostępnych miejsc pod wodą. Robot może zatem wspierać badania biologiczne i ekologiczne, monitorując życie morskie i zbierając dane z głębin oceanicznych - a nawet pomagając w poszukiwaniu osób w trudnych warunkach podwodnych.
Robot może też posłużyć do nadzorowania i konserwacji infrastruktury podwodnej, takiej jak rurociągi i platformy wiertnicze. ZodiAq może też wspierać eksplorację w kontekście archeologii podwodnej, pomagając w odkrywaniu i dokumentowaniu wraków statków oraz innych artefaktów podwodnych. Twórcy zaznaczają, że maszyna jest cały czas w trakcie testów, bo chociaż prototyp oferuje szereg innowacyjnych możliwości, w niektórych aspektach nadal istnieje pole do poprawy.
- Prototyp ten jest obiecujący w zastosowaniach w świecie rzeczywistym, sygnalizując znaczący krok naprzód w dziedzinie miękkiej robotyki do eksploracji podwodnej. Potencjał tych technologii w zakresie przyczyniania się do bezpiecznej, wydajnej i przyjaznej dla środowiska eksploracji jest ogromny i wierzymy, że nasza praca stanowi znaczący krok w kierunku wykorzystania tego potencjału - skwitowali twórcy robota.