Era, Orange i Play kontra UOKiK

Trzech operatorów telefonii komórkowej - Era, Orange i Play - przegrywa pierwsze procesy przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów. Wcześniej operatorzy nie zdecydowali się na współpracę z UOKiK, by usunąć zapisy godzące w interesy klientów.

Rok temu UOKiK skierował trzy pozwy do sądu o uznanie za niedozwolone klauzul stosowanych przez operatorów sieci: Era, Orange oraz Play. To wynik dużej kontroli przeprowadzonej przez Urząd, podczas której sprawdzane były wzory umów stosowane przez operatorów. UOKiK zakwestionował wówczas szereg postanowień, które do chwili obecnej nie zostały zmienione przez pozwanych przedsiębiorców. Operator sieci Plus uniknął pozwu, bo jako jedyny zdecydował się na współpracę z UOKiK i usunięcie kwestionowanych postanowień umownych.

Reklama

W pozwach znajdują się łącznie 24 klauzule. Zastrzeżenia Prezes UOKiK budzą m.in. postanowienia, które w momencie zalegania z płatnością dają możliwość rozwiązania wszystkich umów łączących operatora z konsumentem. Wątpliwości urzędu budzi także opłata za zdjęcie blokady karty SIM, uciążliwe formalności w przypadku kradzieży telefonu czy pozbawienie konsumenta dostępu do usług, za które regularnie płaci.

UOKiK wygrało już pierwsze procesy z sieciami komórkowymi. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w dwóch sprawach sąd ochrony konkurencji i konsumentów wydał już wyrok. Większość zakwestionowanych klauzul uznano za niezgodne z prawem. Sąd za łamiące prawo uznał pobieranie od klientów dodatkowych opłat, oprócz odsetek ustawowych, za opóźnienia w regulowaniu rachunków.

Za niezgodne z prawem uznano także zapisy, które pozwalają operatorowi na wyłączenie telefonu bez wcześniejszego ostrzeżenia za opóźnienia w opłacie rachunków. Później klient musi słono płacić za ponowną aktywację telefonu. Dodatkowo, sąd nie zgadza się, by operator odcinał dostęp do wszystkich usług klienta (np. telefonu i internetu ), gdy ten nie płaci tylko za jedną.

Operatorzy nie zgadzają się z postanowieniami sądu. Zapowiada się długa sądowa walka, bo zapowiadają apelacje od wyroku.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: operatorzy | T-Mobile | Orange | UOKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy