5 architektonicznych rekordów świata. Zdziwicie się, co możecie tu znaleźć

Świat zachwyca różnorodnością budowli, ich kształtem, konstrukcją oraz materiałami, z których zostały wykonane. Zebraliśmy dla was pięć niecodziennych architektonicznych rekordów świata. Co znajduje się na liście?

Największy aluminiowy dach 3D

Największy aluminiowy dach w konstrukcji 3D można spotkać w międzynarodowym porcie lotniczym Aszchabad w Turkmenistanie. Lotnisko funkcjonuje od 1994 roku, a nowy terminal, w którym można znaleźć niezwykły dach, został oddany do użytku w 2016 roku. Sam terminal ma bardzo nietypową geometrię, otóż jest ona w kształcie sokoła

Całość kosztowała 2,3 mld dolarów. Cały terminal zbudowany jest ze stalowych i szklanych elementów, a elewacja wykończona jest białym kamieniem. Lotnisko odznacza się wyjątkowym w skali światowej designem i jest wizytówką Turkmenistanu.

Reklama

Niezwykle ciekawym faktem jest to, że wzory są "wytłoczone" w powierzchni dachu. Przybierają różne skomplikowane formy, od rozet, po owalne kształty, czy też figury wywodzące się z kultury Turkmenistanu. Wzory mają długość nawet do kilku metrów i "grubość" do kilkudziesięciu centymetrów, dodatkowo ich konstrukcja wygina się, dopasowując się do zmiany kształtu dachu. Całość tworzy wyrazistą, pełną detalów powierzchnię, której podziwianie może umilić czekanie na samolot. 

Lotnisko pobiło także kolejny rekord - jest to największy na świecie budynek w kształcie ptaka. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi aż 161 851 metrów kwadratowych.

Najdłuższy choreograficzny system fontann

Fontanny znajdują się na placu Unirii w Bukareszcie. Przez 1,4 km rozpościera się aż 44 fontann, które strzelają wodą w rytm muzyki i w specjalnej konfiguracji z pokazami świetlnymi. Dodatkowo, w centralnej części placu, kompleks posiada cztery zintegrowane "ekrany wodne", które tworzą ogromne platformy multimedialne dla filmów i projekcji laserowych. Połączenie wody, światła i dźwięku daje wręcz oszałamiające wrażenia, które z pewnością zostaną na długo zapamiętane przez widzów.

Spektakl trwa 45 minut i odbywa się w nocy, dzięki czemu wielobarwne słupy wody nadają całości niezwykły charakter. Tematyka zmienia się każdego roku, do tej pory spektakle zawierały ścieżki dźwiękowe z Piratów z Karaibów, z Gry o Tron, a także piosenki zespołu Queen.

Aby spektakle były możliwe, w ziemi przeprowadzono specjalne systemy dysz i rur. Plątanina infrastruktury wodnej rozpościera się niemal pod całym placem. W basenach fontann można zauważyć barwne mozaiki, które przedstawiają tradycyjny rumuński taniec (hora românească) oraz różnego rodzaju skomplikowane wzory. Fontanny zostały wybudowane pod koniec 1980 roku, a zostały zmodernizowane w 2018 r., zaś koszt modernizacji całego systemu wyniósł 7 mln euro.

Najwyższy drewniany kościół na świecie i najwyższy drewniany budynek

Kościół, a w zasadzie klasztor Sapanta Peri (Rumunia), został wybudowany w 1997 roku. Do budowy zużyto około 400 metrów sześciennych drewna dębowego. Wysokość całego budynku wynosi aż 78 metrów, dzięki czemu klasztor został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najwyższy drewniany kościół na świecie. Klasztor widoczny jest z odległości aż 5 km. Ponadto miejsce to zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. W Rumuni budynek wymieniany jest jako trzecie najwyższe miejsce kultu po katedrze w Timisoarze i kościele rzymskokatolickim w Kluż-Napoce.

Budowa klasztoru była motywowana pragnieniem odnowienia tradycji historycznej starego klasztoru św. Michała Archanioła w Peri.

Z kolei najwyższym drewnianym budynkiem świeckim na świecie jest norweski budynek w mieście Brumunddal. Wznosi się on na wysokość aż 85,4 m i został zbudowany głównie przy użyciu drewna klejonego krzyżowo z drewnianych płyt wielowarstwowych (CLT). Budynek ma drewnianą konstrukcję nośną wykonaną z klejonego drewna laminowanego, z kolei drewniane elewacje, schody i nawet szyby wind, wykonane są w całości z CLT. Drewno użyte do wyprodukowania elementów konstrukcji pochodziło z okolicznych lasów. Jedynymi elementami niewykonanymi z drewna są żelbetowe stropy usztywniające budynek, które zastosowano na siedmiu najwyższych piętrach budynku. Ma to uchronić osoby przebywające w budynku przed chorobą morską, która może się pojawić podczas kołysania się budynku przy silnym wietrze.

Budowa całego kompleksu zakończyła się w 2019 roku. Jednocześnie Mjøstårnet jest trzecim najwyższym budynkiem w kraju i posiada 18 pięter, gdzie mieszczą się apartamenty, hotel, basen, przestrzeń biurowa i restauracje. Projekt budynku Mjøstårnet otrzymał nagrody Norwegian Tech Award 2018 oraz New York Design Awards 2018.

Najwyższy na świecie "kryty wodospad"

Rain Vortex jest najwyższym na świecie krytym wodospadem, który ma wysokość 40 metrów, który znajduje się na lotnisku Jewel Changi w Singapurze. Woda deszczowa jest pompowana na dach, aby mogła swobodnie spadać przez okrągły otwór w szklanej powierzchni. Przy basenie znajduje się specjalny lejek akrylowy, który zapobiega rozpryskiwaniu wody i izoluje hałas kaskady.

Szklany dach ma kształt toroidu (przypomina obwarzanka) i zbudowany jest z ponad 9000 kawałków szkła o wymiarach 200 na 1500 metrów. Dach wznosi się nad lotniskiem, a w najszerszym miejscu ma 2 m szerokości. W nocy, słup wody staje się 360-stopniową sceną dla iluminacji świetlnych. Dodatkową niecodzienna atrakcją jest to, że wokół wodospadu rozpościera się las tropikalny, który został wykonany w ramach projektu. Cały kompleks był wart 1,26 mld dolarów.

Najwyższa bambusowa rzeźba

Posąg św. Wincentego Ferrera na Filipinach ma wysokość 50,2 m i tworzy go stalowa rama. Pomnik zlokalizowany jest w mieście Bayambang, którego patronem jest właśnie święty. Rama została skonstruowana tak, że przybiera kształt człowieka, dodatkowo wzmocniona jest okładziną z bambusa inżynieryjnego. Do budowy wykorzystano 60 ton przetworzonego bambusa oraz 600 ton stali. Posąg podtrzymywany jest przez betonowy fundament o wysokości 7,5 m.

Budowa trwała aż 10 miesięcy, przy której uczestniczyło ponad 600 osób. Konstrukcja została tak zaprojektowana, aby była w stanie wytrzymać uderzenie tajfunu. Pomnik został pokryty ponad 22 600 bambusowymi panelami, posąg nie posiada krzywizn i składa się z około 5000 wielokątów. Kręcone włosy świętego powstały z aż 700 bambusowych elementów.

Monument został ukończony w 2019 roku. r. Odsłonięcie posągu zbiegło się z 600. rocznicą śmierci świętego oraz 400. rocznicę założenia parafii pod jego wezwaniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | rekordy | budowle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama