Czy wkrótce piwo nie będzie wywoływać kaca?

Australijscy naukowcy są przekonani, że znaleźli sposób na pozbycie się złego samopoczucia, jakie mamy następnego dnia po wypiciu sporych ilości piwa. Co ich zdaniem wystarczy dodać do złocistego trunku, aby pozbyć się syndromu dnia poprzedniego?

Odpowiedź brzmi: elektrolity. To te same składniki, które dodawane są do napojów dla sportowców.

Decyduje o tym odpowiednia kombinacja elektrolitów. To sprawia, że piwosz nie będzie następnego dnia odwodniony, a odwodnienie organizmu uważa się za główny powód kaca.

Wystarczyło dodać do piwa elektrolity, które są składnikami napojów używanych przez sportowców. Jednak coś za coś, aby nie wyczuwało się obecności nowego składnika trzeba było nieco ograniczyć zawartość alkoholu w piwie.

- Najlepiej wyszło nam z lekkim gatunkiem piwa - mówi Ben Desbrow, profesor Instytutu Zdrowia na Uniwersytecie Griffith w Queensland.

Reklama

Dodaje, że modyfikowano składniki w czterech różnych gatunkach piwa. Jego zdaniem mieszankę tak dobrano, by zmodyfikowany gatunek piwa nie miał niekorzystnych właściwości smakowych.

Elektrolity są podstawowymi substancjami życiowymi, które rozpuszczają się w wodzie i przewodzą w organizmie elektryczność niezbędną do regulowania czynności życiowych.

Odpowiadają za rozprowadzanie wody w organizmie, wchłanianie, dyfuzję, równowagę kwasowo-zasadową i funkcjonowanie nerwów i mięśni. Istnienie i równowaga elektrolitów decyduje o tym, na ile sprawnie nasz organizm wykonuje swoje skomplikowane życiowe funkcje.

Kiedy następuje odwodnienie organizmu tracimy elektrolity, wtedy odczuwamy skutki poprzedniej nocy.

Już dziś australijscy naukowcy mówią, iż ich opracowanie może być milowym krokiem w dziele eliminacji kaca po wypiciu innych napojów alkoholowych.

Nasza redakcja przypominam, że już dobrych kilka miesięcy temu natrafiliśmy na piwo, którego spożycie nie powoduje kaca. O nim i kilku innych osobliwych odmianach złocistego trunku przeczytacie więcej pod tym adresem:

Najdziwniejsze piwa świata



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: piwo | alkohol | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy