Kosmiczne siniaki wszechświata

W 2007 roku uczona z Uniwersytetu Północnej Karoliny natrafiła na "wszechświat równoległy" naszemu. Czy istnieją zatem jeszcze innego wszechświaty?

article cover
East News

Decyzyjny wszechświat

Cykl kończy się wybuchem

Każdy cykl kończy się Wielkim Wybuchem, który rozpoczyna następny cykl. Jednocześnie wszystkie poprzednie wszechświaty zawarte są w aktualnie istniejącym, jak w rosyjskiej lalce ludowej, Matrioszce. To pierwszy potwierdzony dowód, że coś miało miejsce przed Big Bangiem.

Wszystkie "bańki" mają za sobą dramatyczną przeszłość, która pozostawiła na nich, jak to określili odkrywcy tego zjawiska, "kosmiczne siniaki". I właśnie te uszkodzenia występują jako okrągłe wzory w kosmicznym mikrofalowym promieniowaniu tła.

- Odkryliśmy już cztery takie "kosmiczne siniaki", co oznacza, że nasz wszechświat musiał przynajmniej czterokrotnie zderzyć się z innymi wszechświatami - wyjaśnia dr Feeney w wywiadzie dla czasopisma Technology Review.

Uczeni czekają teraz na kolejne dane dostarczane przez kosmiczną sondę Planck, która mierzy mikrofalowe promieniowanie tła z większą rozdzielczością i dokładnością od wcześniejszych tego rodzaju aparatów.

- W "dziurze w wszechświecie" znajduje się materia, ale jest jej tam znacznie mniej, od 20 do 45 proc., niż w reszcie znanego nam kosmosu - oświadczyła w wypowiedzi dla mediów dr Mersini-Houghton.Według amerykańskich ekspertów odkrycie to wyjaśnia, dlaczego nasz wszechświat nie zapada się pod wpływem grawitacji. Ta siła bowiem jest równoważona przez zewnętrzne obszary superpróżni, wszechświaty o odmiennych właściwościach, takie jak wspomniana "dziura w wszechświecie".

Stwórz wszechświat sam

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas