Na amerykańskim niebie pojawiły się dziwne i tajemnicze światła. Wiemy, co je stworzyło

W prawie całych Stanach Zjednoczonych na nocnym niebie pojawiły się niespotykane światła, a mieszkańcy zachodzą w głowę, czym one mogą być i co je wywołało. Odpowiedzialny za to zjawisko jest… człowiek.

Obserwowane w wielu miejscach w USA światła przypominają ogony komet, lecz mają inny kształt i inny poziom jasności. Światła te swoim ułożeniem mogą przypominać meduzę. Wiele osób, które nie wiedzą, czym one są, uważają, że zjawisko powstało wskutek wejścia kosmicznej skały w ziemską atmosferę lub ... jest to działanie sił nadprzyrodzonych i UFO. Okazuje się, że "winnym" jest... Elon Musk i jego SpaceX.

Owe "niespotykane i nadprzyrodzone" światła są dziełem rakiety Falcon, która wystartowała 27 października z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Jej misją było dostarczenie 53 satelitów szerokopasmowych (Starlinki) na ziemską orbitę. Przy wynoszeniu ładunku, rakieta zapewniła dosłownie nieziemski widok — jej "świetliste pióropusze" widoczne były z odległości wielu kilometrów. Powstały one wskutek odbijającego się światła słonecznego od cząstek, które wyleciały z boosterów rakiety na dużych wysokościach. Takie zjawisko ma miejsce głównie podczas wschodu i zachodu słońca.

Reklama

Jak powiedział meteorolog Grant Gilmore z 10 Tampa Bay dla Newsweeka: - Gdy rakieta się wznosi, jej pióropusz rozszerza się w jasnej części atmosfery, a światło słoneczne jest następnie odbijane w cząstkach wody i spalin".

SpaceX poinformowało, że był to ósmy start i lądowanie rakiety Falcon 9. Rakiety Falcon są urządzeniami wielokrotnego użytku. Ich boostery są zaprojektowane tak, aby po wyniesieniu danego ładunku w kosmos, powróciły bezpiecznie na ziemię. W komunikacie na stronie SpaceX można przeczytać: "Możliwość ponownego użycia pozwala SpaceX ponownie latać najdroższymi częściami rakiety, co z kolei obniża koszty dostępu do przestrzeni kosmicznej".

Start superciężkiej rakiety Falcon Heavy

Wczoraj (1 listopada) miało miejsce wystrzelenie Falcon Heavy. Jest to superciężka rakieta nośna, która powstała dzięki firmie SpaceX. Urządzenie to jest w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunek o masie aż 63,8 ton. Potencjalnie umożliwia także załogowe wyprawy na Księżyc i Marsa. Falcon Heavy jest najcięższą obecnie rakietą spośród wszystkich tego typu systemów. Ostatnia misja ma na celu wyniesienie tajnego ładunku dla Sił Kosmicznych USA o nazwie USSF-44.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Falcon 9 | Kosmos | Elon Musk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy