Niecodzienne świętowanie urodzin marsjańskiego łazika Curiosity

Ponad 100 tysięcy kosiarek „zaśpiewa” Happy Birthday dla najbardziej samotnego robota na świecie, czyli dla łazika Curiosity. Obchodzi on swoje urodziny 5 sierpnia.

Łazik Curiosity, który obecnie znajduje się na Marsie, został zaprogramowany, tak, że w swoje urodziny sam sobie śpiewał Happy Birthday.  Niestety, od 2012 roku przestał to robić, aby zaoszczędzić baterię.

Jedna ze światowych firm postanowiła, że w tym roku będzie inaczej. Husqvarna opracowała nowy program dla swojej automatycznej kosiarki, który umożliwi "zaśpiewanie" piosenki urodzinowej, która będzie zadedykowana łazikowi. Aktualizacja będzie dostępna dla 100 000 kosiarek na całym świecie.

Do odśpiewania Happy Birthday zostanie wykorzystany sygnał alarmowy, który jest już "na wyposażeniu" kosiarek. Firma wykorzystała platformę integracyjną IFTT, aby umożliwić maszynom wspólny "śpiew".

Reklama

Właściciele kosiarek 405X, 415X i 435 X AWD, które mają zainstalowane najnowsze oprogramowanie układowe, zostaną powiadomieni o aktualizacji za pośrednictwem aplikacji. Będą mogli wyrazić zgodę lub zrezygnować z dołączenia do chóru. Jeśli wyrażą zgodę, wówczas kosiarki automatycznie zaśpiewają urodzinową piosenkę 5 sierpnia o godzinie 12:00, 15:00 oraz 18:00 czasu lokalnego.

Urodziny marsjańskiego łazika

Łazik Curiosity to autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze opracowane przez NASA. Wykonuje analizy powietrza oraz gruntu w celu odnalezienia życia, oraz ocenia możliwości występowania potencjalnych warunków do życia, które mogły istnieć w przeszłości.

Łazik jest sześciokołowym pojazdem, na którym zamontowany jest specjalistyczny sprzęt badawczy. Wyposażony jest w robotyczne ramię, systemy nawigacyjne i komunikacyjne, a także w radioizotopowy generator termoelektryczny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Curiosity | urodziny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy