Jak sprawdzić PIT w internecie i czy można już rozliczyć podatek online?

Początek roku to zawsze czas związany z rozliczeniem podatku. Od kilku lat zeznanie PIT można sprawdzić, a następnie rozliczyć bez wychodzenia z domu. By to zrobić, wystarczy komputer i dostęp do sieci. Jak sprawdzić PIT w internecie i czy można już rozliczyć podatek?

Jak sprawdzić swój PIT w internecie?

Od 2021 roku zeznanie roczne PIT można złożyć w serwisie e-Urząd Skarbowy. W e-US dostępna jest usługa Twój e-PIT, gdzie bez problemu sprawdzisz i rozliczysz podatek. Jak sprawdzić PIT w internecie? Należy wejść na stronę e-Urząd Skarbowy i kliknąć zaloguj się. Następnie konieczny jest wybór metody logowania. Można to zrobić poprzez:

Reklama
 • profil zaufany,
 • e-dowód,
 • bankowość elektroniczną,
 • aplikację mObywatel,
 • dane autoryzacyjne.

Czym są dane autoryzacyjne? W tym przypadku należy podać PESEL lub NIP, a także kwotę przychodu z PIT za 2021 rok oraz kwoty przychodu za 2022 rok, która znajduje się w jedne z informacji przesłanych od płatnika za 2022 rok — może to być na przykład PIT-11. Całą operację należy potwierdzić. W tym celu konieczne jest wpisanie kwoty nadpłaty lub niedopłaty podatku, która wynikała z zeznania za 2021 rok.

Czy można już rozliczyć PIT online?

Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego możliwe będzie szybkie i intuicyjne rozliczenie PIT przez internet. Jednak na ten moment w serwisie widnieje komunikat o przerwie w usłudze, który wygląda tak:

Pod informacją, w kafelku z napisem Twój e-PIT znajduje się informacja, iż "Usługa niedostępna do 14 lutego". W takim razie jak sprawdzić rozliczenie PIT? Przede wszystkim należy zachować spokój i cierpliwość. Podane wyżej daty nie wynikają z żadnych problemów technicznych serwisu. 

Jak informuje Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa 15 lutego 2023 roku jest pierwszym dniem, w którym podatnicy mogą zalogować się do swojego profilu na portalu podatkowym. Tak więc nie wcześniej, niż 15 lutego, zaloguje się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdź swój PIT.

Ustalony przez ministerstwo termin na akceptację, modyfikację lub odrzucenie deklaracji z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT bądź też na samodzielne rozliczenie PITu, mija 2 maja 2023 roku.

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok przez internet?

Wiesz już, jak sprawdzić swój PIT online, teraz zobacz, jak złożyć zeznanie PIT przez internet. Jeśli nie zamierzasz wprowadzać żadnych modyfikacji, do wysłania rozliczenia wystarczy wykonać trzy kroki:

 1. Wejdź na stronę podatki.gov.pl
 2. Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego
 3. Kliknij Akceptuj i wyślij u dołu strony

Pamiętaj, że domyślnie zeznanie jest przygotowane dla osoby, która zamierza rozliczyć PIT indywidualnie. Jeśli chcesz rozliczyć zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, wystarczy kliknąć odpowiednie pole na górze ekranu po zalogowaniu się do e-US.

Każdy podatnik ma również możliwość modyfikacji rozliczenia przygotowanego w systemie. Zeznanie PIT możesz edytować w takich polach jak:

 • dochód, 
 • ulgi i odliczenia,
 • organizacje pożytku publicznego.

Dodatkowo warto pamiętać, że podczas rozliczania PITu za 2022 rok, każdy podatnik będzie miał możliwość przekazania nie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP), ale 1.5%. Wynika to z poprawek Senatu do Nowego Ładu 2.0, które zostały przyjęte w połowie 2022 roku.

Czytaj również:

Chcesz się lepiej wysypiać? Naukowcy podają skuteczną metodę

Blue Monday 2023. Dlaczego to najgorszy dzień w roku?

Kolejny raz zasypiasz podczas oglądania filmu? Naukowcy mają rozwiązanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | PIT | rozliczenia PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy