Misja Shenzhou-10 gotowa do startu

Chińska kapsuła załogowa do misji Shenzhou-10 została dostarczona 31 marca do kosmodromu Jiuquan. Data startu tej wyprawy nie została oficjalnie podana do wiadomości, przewiduje się jednak, że do startu dojdzie 7 czerwca 2013.

W połowie zeszłego roku, pomiędzy 16 a 29 czerwca, trwała misja załogowa Shenzhou-9. Była to bardzo ciekawa chińska załogowa wyprawa na niską orbitę wokółziemską (LEO), gdyż jej celem był moduł orbitalny Tiangong-1. Pierwsze (automatyczne) cumowanie Shenzhou-9 do Tiangong-1 nastąpiło 18 czerwca 2012 roku. Przez kolejne dni trwały prace na pokładzie tego modułu orbitalnego, doszło także do odcumowania od Tiangong-1, a następnie ręcznego cumowania.

Na pokładzie Shenzhou-9, w składzie trzyosobowej załogi znalazła się też pierwsza Chinka - Liu Yang. Misja Shenzhou-9 była ważnym osiągnięciem dla chińskiej astronautyki, potwierdzającym zdolność Chin do wykonywania dość złożonych i stosunkowo długich misji na LEO i bezpiecznego powrotu załogi na Ziemię.

W rok po Shenzhou-9 czas na kolejną chińską wyprawę załogową - Shenzhou-10. Od kilku miesięcy trwają przygotowania to tego lotu. Większość sprzętu jest już gotowa i przetestowana - trwa także jego transport do kosmodromu Jiuquan (na pustyni Gobi, około 1600 km na zachód od Pekinu).

Do transportu kapsuły do misji Shenzhou-10 doszło 31 marca, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Reklama

Skład załogi misji Shenzhou-10 nie został jeszcze oficjalnie podany do wiadomości. Wiadomo jednak, że w składzie tej misji znajdzie się jedna kobieta. Kiedy dojdzie do startu misji? Podobnie jak z załogą, także i data startu nie została podana do wiadomości. Niezależne źródła - poprzez analogię z przygotowaniami do misji Shenzhou-9 - sugerują, że do startu powinno dojść najwcześniej 7 czerwca. Termin zapasowy na tę wyprawę to sierpień tego roku.

W 2013 roku Chiny zamierzają przeprowadzić szereg ciekawych misji, w tym dokonać lądowania łazika na Księżycu.

Krzysztof Kanawka

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | podbój kosmosu | Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy