Nagranie z lądowania Chang'e 3 na Księżycu

Opublikowano nagrania z procesu lądowania chińskiej misji Chang'e 3 na Księżycu. Bez wątpienia lądowanie można uznać za bardzo udane.

Zdjęcie lądownika Chang'e 3 na Księżycu
Zdjęcie lądownika Chang'e 3 na KsiężycuKosmonauta

14 grudnia 2013 roku, o godzinie 14:11 CET nastąpiło udane miękkie lądowanie chińskiej misji Chang'e 3 na powierzchni Księżyca. Nastąpiło ono w północnym rejonie obszaru o nazwie Morze Deszczów - regionie niedaleko Zatoki Tęcz. Jest to obszar Księżyca widoczny gołym okiem z Ziemi. Proces lądowania wymagał kilku etapów, które były realizowane automatycznie. W końcowych etapach podchodzenia do strefy lądowania Chang'e 3 przeprowadził manewr "zawiśnięcia" , wyboru ostatecznego miejsca lądowania i końcowego zejścia. Na wysokości około 4 metrów nad powierzchnią Srebrnego Globu lądownik wyłączył silnik i rozpoczęło się swobodne opadanie. Zetknięcie z powierzchnią naszego naturalnego satelity nastąpiło z prędkością około 13 km/h. Poniższe nagranie prezentuje proces lądowania Chang'e 3.

Jak się szybko okazało - lądowanie było bardzo udane i wszystkie systemy Chang'e 3 działały prawidłowo. W cztery godziny po lądowaniu rozpoczęła się procedura umieszczenia łazika księżycowego o nazwie Yutu na powierzchni Srebrnego Globu. Umieszczenie Yutu zakończyło się sukcesem, po czym łazik wykonał krótką jazdę oraz zdjęcia lądownika.

Jest bardzo możliwe, że 22 grudnia nastąpi obserwacja miejsca lądowania Chang'e 3 przez amerykańską misję Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która od 4 lat przebywa na orbicie wokół Księżyca. W międzyczasie też prawdopodobnie zostaną ograniczone przez kilka dni prace Chang'e 3 oraz Yutu, gdyż obecnie w regionie lądowania misji jest "księżycowe południe".

Lądowanie Chang'e 3 było wyjątkowym wydarzeniem dla młodych pokoleń - ludzi, którzy nie pamiętają lub których nie było jeszcze na świecie w czasach, gdy człowiek stąpał po Księżycu i gdy jego powierzchnię przemierzały Łunochody. Warto tu zauważyć, że od 1976 roku, czyli od czasu ostatniego miękkiego lądowania na Srebrnym Globie, mogliśmy zobaczyć misje do lub nawet podróże po powierzchni wielu obiektów w Układzie Słonecznym.

Pomiędzy 1976 a 2013 rokiem nastąpił szereg lądowań na Marsie. Nastąpiło lądowanie na powierzchni Tytana, wdarcie się próbnika w atmosferę Jowisza, lądowanie na planetoidzie oraz pobranie próbek z ogona komety. Odbyły się także misje do wszystkich planet i wielu księżyców naszego Układu Słonecznego. Co więcej, jedna z wypraw -Voyager 1 - dotarła do przestrzeni międzygwiezdnej. W cieniu tych dokonań nasz Księżyc wydaje się być (pozornie) nieco "zapomniany".  Dlatego też misja Chang'e 3 jest z pewnością wyjątkowa - warto śledzić jej postępy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas