Najmniej przyjazne miejsca do życia

PopSci sporządził listę 10 planet, na których panują wyjątkowo ekstremalne warunki. Oto one:

Wenus
WenusNASA

Wiele lat temu sądzono, że na Wenus może istnieć życie. W końcu planeta znajduje się blisko Ziemi, ma nawet bardzo podobną wielkość. W rzeczywistości znajduje się na niej więcej wulkanów niż na jakiejkolwiek innej planecie Układu Słonecznego, a większość jej powierzchni przykrywa lawa. Warto wspomnieć także o ciśnieniu porównywalnym z tym, jakie panuje na głębokości 1 km oraz temperaturze wynoszącej 540 stopni Celsjusza - to wystarczy, aby stopić ołów. Nad wszystkim znajdują się chmury kwasu siarkowego, a 96 proc. atmosfery stanowi dwutlenek węgla.

Corot-7b.   Fot. European Southern Observatory (ESO)
Corot-7b. Fot. European Southern Observatory (ESO)materiały prasowe

COROT-7b znajduje się 489 lat świetlnych stąd i jest 1,5 razy większy od Ziemi. Regularnie padają na niej kamienne deszcze, a bliskie sąsiedztwo gwiazdy sprawia, że temperatura na powierzchni przekracza 2500 stopni Celsjusza. Rok trwa tam zaledwie 20 godzin. Naukowcy przewidują, że za kilka mld lat zostanie ona zniszczona przez siły pływowe.

TrES-2b    Fot. David A. Aguilar (CfA)
TrES-2b Fot. David A. Aguilar (CfA)materiały prasowe

TrES-2b dzieli od Ziemi dystans 750 lat świetlnych. Na jej temat wiadomo tylko tyle, że jest najciemniejszą ze wszystkich odkrytych egzoplanet. Astronomowie podejrzewają, że mogą za to odpowiadać atmosfera bogata w związki absorbujące światło lub brak chmur, które mogłyby je odbijać. Można podejrzewać, że ciemność oznacza w tym przypadku także zimno. Jednak w rzeczywistości na powierzchni tej egzoplanety może być nawet 980 stopni Celsjusza.

WASP-12b
WASP-12bNASA

WASP-12b ma owalny kształt, jest zbudowana z węgla, a na jej powierzchni panuje temperatura osiągająca 2200 stopni Celsjusza. Za wszystko odpowiada bliskie, wręcz za bliskie sąsiedztwo gwiazdy - rok trwa tam 1,09 ziemskiego dnia. W wyniku tego siły pływowe "odrywają" jej górne warstwy atmosfery w ilości 200 biliardów ton rocznie, a sama planeta jest coraz bardziej zniekształcana. Astronom James Lissauer podejrzewa, że WASP-12b może być zbudowana z grafitu, a nawet diamentu. Za ok. 10 mln lat pochłonie ją gwiazda.

Kepler-16b
Kepler-16bNASA

Kepler-16b obiega dwa słońca, które widać z jego powierzchni raz na 229 dni. Ma wielkość porównywalną z Saturnem, a tworzą ją gaz i skały. Stanowi przy tym temperaturowe przeciwieństwo swoich poprzedniczek, ponieważ na jej powierzchni panują -84 stopnie Celsjusza.

Kepler-10b
Kepler-10bNASA

Kepler-10b jest zdecydowanie cieplejszy. Temperatura na powierzchni egzoplanety przekracza 1500 stopni Celsjusza, a rok trwa zaledwie 20 ziemskich godzin. Można się łatwo domyśleć, że cały glob - 1,4 razy większy od Ziemi - skąpany jest w lawie. 

CFBDSIR2149
CFBDSIR2149materiały prasowe

CFBDSIR2149 została odkryta w 2012 roku i jest najprawdopodobniej samotną planetą. Oznacza to, że z niewiadomych przyczyn została wyrzucona z orbity i "wędruje" po wszechświecie. Na jej powierzchni panuje ponad 200 stopni Celsjusza. Wiek CFBDSIR2149 szacuje się na 50-120 mln lat, a jej masa stanowi 4-7 mas Jowisza.

Kepler-7b.    Fot. Aldaron, a.k.a. Aldaron
Kepler-7b. Fot. Aldaron, a.k.a. Aldaronmateriały prasowe

Kepler-7b jest kulą gorącego wodoru i helu - 1,5 razy większą od Jowisza, ale o połowę lżejszą. Na jej powierzchni panuje temperatura przekraczająca 1500 stopni Celsjusza. Planeta obiega swoją gwiazdę z okresem ok. 4,9 dnia.

Gorąca gazowa egzoplaneta - wizualizacja
Gorąca gazowa egzoplaneta - wizualizacjaNASA

Powierzchnia egzoplanety Kepler-13b zbudowana jest z warstw gorącego gazu, który podnosi temperaturę do ponad 2700 stopni Celsjusza. Wartość ta sprawia, że obiekt może się poszczycić mianem jednej z najgorętszych planet pozasłonecznych.

HD 189773b
HD 189773bNASA

Obserwacje wykazały, że egzoplaneta HD 189773b jest niebieska, co zawdzięcza atmosferze bogatej w cząsteczki krzemianów. Mogłoby się wydawać, że glob tak bardzo przypominający Ziemię z wyglądu, powinien przypominać ją także pod innymi względami. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót, a HD 189773b może się wydać najmniej "przyjemnym" ze wszystkich opisanych tutaj ciał niebieskich.

Odpowiada za to temperatura przekraczająca 1000 stopni Celsjusza. Na domiar złego sprawia ona, że obecne w atmosferze krzemiany mogą się skraplać i formować szkło. To jest z kolei roznoszone po całym globie przez wiatry wiejące z prędkością 7 tys. km/h.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas